Okuma süresi: < 1 dakika

Google geçtiğimiz günlerde Earth motoruyla yeni bir özelliği de kullanıma açtı. Timelapse uygulamasıyla kullanıcı, dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşen değişimi izleyebiliyor. 1984 yılından itibaren meydana gelen değişimi görmemizi sağlayan uygulamayla yapılan videoların arasına İstanbul da eklendi. 

Özellikle geçtiğimiz 15 yıla bakınca, yaşam alanlarımızın nasıl elimizden alındığını daha doğru bir ifadeyle “nasıl katledildiğini” görebiliyoruz. Bütün itirazlara rağmen yapılmaya çalışılan HES ve havaalanı projeleri, köprüler; yerine betonlar dikmek istedikleri parklar. Hepsini net bir şekilde görebildiğimiz uygulamayla aklımızda tek bir soru beliriyor: “Nereye kadar?” zira bu yıkımın sorumluları yeryüzünde kalan tek ağaç da kesilinceye dek duracak gibi görünmüyorlar.

2008 yılında, zamanın başbakanı Erdoğan “çevrecinin daniskası” olduğunu söylemişti. Birkaç yıl sonra Gezi Parkı’nın yıkımına karşı çıkmak için yapılan eylemlerde ise vatandaşlara saldırılmış, bu saldırılar sonucu hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlar olmuştu. Devam eden süreçte de daha da yıkıcı projelerle karşımıza çıkıp doğa tahribatına devam etmişlerdi. Videoda en dikkat çekici değişim, gururla duyurulan 3. köprünün doğaya verdiği zarar.

Bugün 2016 yılının sonunda görüyoruz ki, çok yakın bir zamanda kurtarmak için mücadele vereceğimiz bir doğal alan kalmayacak, betonların arasında nefes almaya çalışacağız.

Kaynak: Diken, Web Tekno