İzlanda’daki devlet ve vatandaşlar arasında yaşanan din ve vergi bağlantılı protestolar hızla büyüyor. Son iki haftada İzlanda nüfusunun yüzde 1’i Sümer dini olan Zuizm’e geçiş yaptı. 

İzlanda’da her vatandaştan din vergisi adı altında yıllık 80 ABD doları alınıyor. Vatandaşlar ise duruma tepkili. Nüfusun yüzde 55’i din vergisinin kaldırılması konusunda hemfikirler. 

BBC Türkçe’nin haberine göre, yaşanan gelişmeler bir inanç değişikliğinden öte, devletin vergi sistemine tepki olarak yapılıyor. Ayrıca ülkedeki tüm vatandaşların dini inançlarını resmi kurumlara kayıt ettirme zorunluluğu var. 2013 yılında başlayan tepki ile kurulan Zuizm hareketi, muhaliflerin Zuizm’i bir din sıfatında görmediği gerekçesiyle iptal olma tehlikesine girmişti.

(Fotoğraf: Reykjavik/Shutterstock)
(Fotoğraf: Reykjavik/Shutterstock)

Son iki haftada yaşanan gelişmeler ise oldukça ilginç. 300 bin nüfuslu İzlanda’da yaklaşık 3 bin kişi Zuizm hareketine üye olmuş durumda. Zuizm hareketi de yaptığı açıklamada, kendilerine üye olanların ödedikleri din vergilerinin, devletten gelecek paradan üyelere geri ödeneceğini duyurdu.

Kökeninde pagan geleneklerin bulunduğu toplumda, en son bin yıl önce bir pagan tapınağı vardı. Geçtiğimiz sene içerisinde başlatılan girişimler ile ülkede önümüzdeki yıllarda da bir pagan tapınağı açılacak. 

İzlanda’da tüm nüfusun yüzde 75’i İzlanda’nın Evanjelik Lutheran Kilisesi’ne üye.

Hazırlayan:Burak Avşar