İzmir’de yurttaşların yaşam alanlarında RES yapılmasını engellemek için yaptığı başvuruya mahkeme proje için ÇED raporu gerekli olduğu yönünde karar verdi.

İzmir’in Bayındır ilçesi Dernekli köyüne bağlı Marmariç Mahallesi sakinleri, yaşam alanlarına yapılması planlanan Rüzgâr Enerji Santrali (RES) projesine karşı hukuki mücadelelerinde ilk zaferlerini kazandı. Proje için alınmış olan ‘Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir’ kararının iptali için hukuki mücadele başlatan bölge sakinlerinin İzmir 1. Bölge İdare Mahkemesi’nde açtığı dava sonucunda, ‘Proje için ÇED raporuna gerek olduğu’ kararı verildi.

Marmariç sakinlerinin avukatları Cem Altıparmak ve Hande Atay, şirketin yeni santral sahasına göre bir proje geliştirmek için tüm sahaya dair ÇED sürecini başlatmak zorunda olduğuna dikkat çekti. Avukatlar, söz konusu sürece bölge halkının katılımının da sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasında bölgeye yapılması düşünülen rüzgar enerji santrali hakkında genel bilgiye ulaşabilirsiniz.

Başlık Görseli: Student Energy