Okuma süresi: 2 dakika

Sömürüsüz, tüm canlıların yaşam hakkına saygı duyan ve sahip çıkan vegan beslenme biçimini tercih edenler için seçenekler gün geçtikçe artıyor. İzmit’in merkezinde artık tamamen vegan bir lezzet durağı var: Fesleğen Butik Kafe & Restoran.

İzmit’in ilk ve tek vegan mekânı Fesleğen Butik Kafe & Restoran 19 Şubat pazar günü açılıyor. Menüsü tamamen vegan olacak şekilde tasarlanan Fesleğen Kafe, vegan ve gluten intoleranslı bireylerin güvenle yemek yiyebilecekleri ve farklı tatlardan mahrum kalmadan sağlıklı bir vegan beslenme rutini takip edebilecekleri uğrak mekanı olma yolunda bir adım daha atmış olmanın gururunu yaşıyor.

İzmit Acısu Parkı’nın hemen yanında faaliyet gösteren Fesleğen Kafe’nin gittikçe çeşitlenecek olan zengin menüsünde vegan burger, tost, falafel gibi atıştırmalıkların yanı sıra kahvaltı seçenekleri, mantı (seitanlı) ve fellah köfte gibi ana yemekler, ayrıca tiramisu, fondü, waffle gibi tatlılar da mevcut. Fesleğen Kafe, veganlara gittikçe daha da çeşitlenen, leziz sunumlu ve eklektik yemekler sunma prensibi dahilinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Tüm canlıların yaşam hakkına saygı duyma kriterinden yola çıkmasının yanı sıra Fesleğen Butik Kafe & Restoran aynı zamanda bir kadın girişimi. Yıllardır hayali kendi girişimini başlatmak olan Gülay Şentürk, vegan bir aşçı olan oğlu İlyas Şentürk’le birlikte Fesleğen Butik Kafe & Restoran’ın işletmeciliğini yapıyor. Vegan bireylerin şüpheye düşmeden, emin olarak güvenebilecekleri bir mekân olma hedefini belirten Şentürk, vegan hassasiyeti taşıyan girişimciler tarafından böyle bir mekânın açılmasını önemli bir atılım olarak değerlendiriyor.

Sosyal medyayı da aktif olarak kullanan Fesleğen Butik Kafe & Restoran’ın mutfağında neler var neler yok incelemek için Facebook (Fesleğen Butik Kafe & Restoran) ve Instagram (@feslegen.kafe) hesaplarını takip edebilirsiniz.