İngiliz yazar ve illüstratör Jacky Fleming imzalı Kadınların Nesi Var? adlı çizgi kitap Desen Yayınları etiketiyle yayımlandı. Aynı zamanda 2017 Artémisa Mizah Ödülü’ne de değer görülen kitap, kadınların tarih kitaplarında neden yer almadığına dair eleştirel bir yaklaşım ile başlıyor. Sonrasında tarih boyunca kadınların var olabilme mücadelesini mizahi bir dille okuyucuya aktarıyor.

Belki de daha önce adını hiç duymadığımız kadınlardan söz ediyor. Mesela Anna Maria Van Schurman: Avrupa’daki ilk kadın üniversite öğrencisi, şair, ressam ve içlerinde Flemenkçe, İtalyanca’nın da olduğu 14 dil bilmekte. Başka bir kadın Marie Ball: Yaşadığı dönemde kadınların kitap yayımlaması alışılagelen bir şey olmadığı için çalışmalarını erkek kardeşinin adıyla yapmak zorunda kalmış bir kadın. 19. yüzyılın önemli isimlerinden nerdeyse hepimiz onun romanlarını okuduk; Jane Austen. Ve daha birçok kadın tarihin tozlu çöp kovasından çıkarılıyor ve hepsi bir bir okuyucu ile tanıştırılıyor.

Tabii bunların yanında bu kadınların unutulmasına sebep olan erkeklerden de bahsediliyor. Darvin’in erkeklerin her konuda kadınlardan üstün oldukları iddiasını ya da Schopenhauher’in kadınların başarıya ulaşmaktan aciz olduklarını ve bunu da dâhi saçından yoksun olduklarına bağlamasını karikatürize ederek okuyucuya sunuyor.

Kitabın tanıtım yazısı da dikkat çekici;

Nesi var sahi bu kadınların? Kolları mı kısa, kafaları mı küçük yoksa sakalları mı az? Eski zamanlarda hiç kadın yoktu. İşte bu yüzden, okuldaki tarih derslerinde kadınlardan bahsedildiğini duymazsınız. Erkekler elbette vardı ve büyük kısmı da dâhiydi. Hepimiz onların adını çocukluğumuzdan beri ezberledik. Ama yine de siz siz olun ve kimsenin sözüne inanmayın. Hatta bu söz Aydınlanma Çağı’nın “Yorulmaz Dâhisi” Rousseau’ya, Evrim Teorisi’nin babası Darwin’e, psikanalizin kurucusu Freud’a ait bile olsa…

Yazan ve resimleyen: Jacky Fleming
Yayınevi: Desen yayınevi
Türkçeleştiren: Mavisu Kahya