Ana SayfaGüncelJames Cameron Wonder Woman’ın feminizm için kötü olduğunu düşünüyor

James Cameron Wonder Woman’ın feminizm için kötü olduğunu düşünüyor

-

Kendisine fikirleri için başvurduğum James Cameron, Wonder Woman ve feminizm hakkında “sıcacık” yorumlar yaptı. Duymak ister misiniz?

Guardian’la Terminator 2 filminin 3D versiyonu üzerine bir röpartajda James Cameron iğneli sözleriyle hiç şaşırtmadı:
Bu Wonder Woman üzerinden Hollywood’un kendini pohpohlaması, kendi sırtını sıvazlaması bayağı saptırıldı. Wonder Woman sadece nesneleştirilmiş bir karakter, bu da eril Holllywood’un her zaman yaptığı şey!

Filmi beğenmedim demiyorum, ama bence bu bir gerilemedir. Sarah Connor güzellik ikonu değildi. Güçlüydü, problemliydi, berbat bir anneydi ve saf bir cesaretle izleyicinin saygısını kazandı. Ve bence, (Sarah gibi karakterlerin katkısı) gayet açık. Hani izleyicilerin yarısı kadın ya!

Son zamanlarda dört lanet Avatar serisi yapmanın sancısında olan Cameron, belki bir yirmi dakika fazlalığı olan bir kadın yönetmen tarafından çekilen eğlenceli bir film olan Wonder Woman hakkında yarı geçerliliği olan bir yorum yaptı. Yorumları, aynı soruya değinen New York Review of Books’tan Zoe Heller’ınkilerden biraz daha az farklı. Şu soruya verdiği cevabı da düşünüldüğünde rahatsızlık veriyor: Wonder Woman gibi filmler bile mantıklı bir yolla güçlü kadın karakteri yaratamıyorsa, siz bu problemi nasıl çözerdiniz?
Cameron ilk kez konuşamadı. “Yani –bilemiyorum. Hollywood’da güç sahibi birçok kadın var ve rehberlik edip filmleri yönlendirmeliler. Bence –hayır, bunun açıklamasını yapamam. Çünkü aynı şeyi daha kaç kez belirtmem gerekiyor? Rüzgar tünelinde bağırıyormuş gibi hissediyorum.

Belki de Wonder Woman’ın feminist olup olmadığına dair James Cameron’un fikrine ihtiyacımız yoktur. Erkek olduğu için değil, şerefsizin teki olduğu için.

Kaynak: Jezebel

SON YAZILAR

Yeni nesil ne diyor?

Her şey bir konuşmayla başladı. Bir arkadaşım yeni nesil sözcüklerden bahsediyordu. Konu hakkında konuştukça konuştuk. Dedim, bir yazı yazayım ben de, dergide de bulunsun. Çünkü...

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol