Okuma süresi: 2 dakika

Tokyo’da küçük bir kitapçının sahibi, büyük ölçekli kitapçılara göre farklı bir strateji geliştirmiş. Yıllarını kitapçılık ile geçirmiş Yoshiyuki Morioka, geçtiğimiz mayıs ayında açtığı kitapçıda, müşterilerine yalnızca tek kitap sunuyor.

Daha önce büyük kitabevleri de işleten Morioka, Morioka Shoten ismini verdiği kitapçısında neden tek kitap sattığını şöyle açıklıyor: “Uzun bir süre büyük bir kitabevi işlettim ve yılda birkaç kez kitap tanıtım etkinliği düzenliyordum. Özellikle o günlerde en kalabalık anların yaşandığına şahit oldum ve gelenler yalnızca bir kitap için geliyordu, bunu uzunca bir süre yaşadım ve yalnızca bir kitaplık ile de kitapçılığın yapılabileceğine inanmaya başladım.”

Morioka Shoten

61hayat.com.tr’den Anıl Aksoy’un The Guardian’dan aktardığı habere göre, kitapçı bu konsepti ile çok sayıda müşteri kazanmış ve dünyanın çeşitli yerlerinden okuyucular da kitapçısına gelmiş. Morioka, bu konseptiyle birlikte açtığı günden bugüne kadar 2 binin üzerinde kitap satmış.

Deneyimini kendisiyle yapılan röportajda açıklayan Morioka, “Mağazada çiçekler hakkında bir kitap satarken kitapta görünen bir çiçeği dükkanımda sergiliyorum. Yazarlar ve editörler de mümkün olduğunca çok kitapçıda olmak istiyor. Bu stratejiyi uygulamam, iki boyutlu kitabı aslında üç boyutlu bir ortama taşıyor. Müşteriler de bu deneyimi yaşayınca kitabın içeriğine dalmak istiyor” diyor.

Yoshuyuki Morioka 2

Bugüne kadar sattığı kitaplar ise Finlandiyalı yazar Tove Jansson’dan The True Deceiver, Hans Christian Andersen’in Masalları, Mimei Ogawa’dan Moon Night and Glasses ve bazı sanatçılardan bitki fotoğrafları katalogları.

Yoshuyuki Morioka 3Yoshuyuki MoriokaHazırlayan: Burak Avşar