Okuma süresi: 2 dakika

Ülkenin dört bir yanından gelen iç karartıcı haberlere rağmen gün geçmiyor ki gönüllerimizi fetheden Kadıköy Belediyesi güzel bir haberle gündeme gelmesin. Belediye, “Yaşayan Sokaklar Projesi” kapsamında Kadıköy’ün en sevilen şairlerinden Cemal Süreya’nın şiirlerini sokağa taşıdı.

Kadıköy Belediyesi Cemal Süreyya Şiiri 3

Son yıllarda giderek artmakta olan şiir sokakta akımından esinlenmiş olabileceğini düşündüğümüz bu projeyle Belediye’nin Şiir Bölge Planlama Ekipleri tarafından bir zamanlar Cemal Süreya’nın yaşadığı evin önündeki kaldırıma onun şiirlerinden dizeler yazıldı.

Kadıköy Belediyesi Cemal Süreyya Şiiri 4

Bir zamanlar Kadıköy’de yaşamış sanatçıların sokaklarının bilinirliğini artırmak amacıyla Kadıköy Belediyesi’nin başlattığı proje, önümüzdeki günlerde Fazıl Hüsnü Dağlarca ve Özdemir Asaf’ın yaşadığı evlerin önündeki kaldırımlara bu şairlerin sevilen şiirlerinin yazılmasıyla devam edecek.

Kadıköy Belediyesi Cemal Süreyya Şiiri

Ayrıca, Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği, Süreya’nın ölüm yıl dönümü olan 9 Ocak Cumartesi günü, saat 20.00’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde bir anma düzenleyecek. Biz de bu vesileyle edebiyatımızın değerli isimlerinden Cemal Süreya’yı anmış olalım, onun da dediği gibi umulmadık bir gün olabilir bugün.

Kaynak: Kadıköy Belediyesi