Okuma süresi: < 1 dakika

Konak Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve DESEM ilk filmlerini çeken kadın yönetmenleri İzmir’de ağırlıyor. “İlkler unutulmaz” temasıyla düzenlenen etkinlik, DESEM ve Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 2-9 Mart tarihleri arasında film gösterimleri, paneller ve söyleşilere ev sahipliği yapacak.

Festivale katılan yönetmenler ve filmleri şöyle: 

Çekmeköy Underground/Yönetmen: Aysim Türkmen
Kasap Havası/Yönetmen: Çiğdem Sezgin
Hemşire/Yönetmen: Dilek Çolak
Beginner/ Yönetmen: Burçak Üzen
Ferahfeza/Yönetmen: Elif Refiğ
Geriye Kalan/Yönetmen: Çiğdem Vitrinel
Yarım/Yönetmen: Çağıl Nurhak Aydoğdu
Deniz Seviyesi/Yönetmen: Esra Saydam, Nisan Dağ


Açılış Filmi:

Onun Filmi/Yönetmen: Su Baloğlu, Merve Bozcu
Yağmurlarda Yıkansam/Yönetmen: Gülten Taranç

11 kadın yönetmenin ilk filmlerinin gösteriminin yanı sıra kadın yönetmenlerin katılımıyla iki panel, bir atölye çalışması ve Meryem Şahin’in Tanrı olmadan Hemen Önce isimli kadın öykülerinden oluşan kitabının da imza günü düzenlenecek.

EGiKAD, Tarkem ve Kentimiz İzmir Derneği’nin de destek verdiği Kadın Yönetmenler Haftası’nda gelecek yıllarda İzmir’de uluslararası bir kadın filmleri festivali  gerçekleştirmenin ilk adımları atılacak.

Uzun yıllardır İzmir’de uzun metraj film festivali olmamasına bir alternatif olarak İzmir’de kalarak burada yıllardır film üretimine devam eden Ragıp Taranç ve Gülten Taranç’ın program direktörlüğünü yaptığı film haftasına, sektörden pek çok kadın yönetmen ve sinemacı katılarak İzmir’de bir uzun metraj kadın filmleri festivalinin alt yapısını oluşturmak için çeşitli görüşmelerde bulunacaklar.