Okuma süresi: 2 dakika

Hem evlerde hem de işyerlerinde kullanılan ve “kurtarıcı” kategorisinde değerlendirilebilecek malzemeler arasında “kağıt havlular “da bulunuyor. Bittiğinde aslında ne kadar işe yaradıkları çok daha net bir şekilde anlaşılabilen kağıt havlular aslında sorun çözmede de en büyük yardımcı olabiliyor. İşte kağıt havluyu olmazsa olmaz yapan 5 neden!

1- Sıvı döküldüğünde imdada kağıt havlu yetişir

Çay, kahve, su ya da gazoz döküldüğünde gözler hemen kağıt havlu arar. Yüksek emicilik özelliğine sahip olan kağıt havlu dökülen sıvıyı hemen emerek uzun süre temizlik yapma zorunluluğundan kurtarır. İşte bu nedenle sadece evlerde değil işyerlerinde de kağıt havlu herkesin elinin altına bulundurduğu bir malzeme haline geldi.

2- Atıştırmalıklarda temiz bir zemin ihtiyacını karşılar

İşyerlerinde atıştırmalıklarla işe kısa mola verildiğinde temiz bir zemine ihtiyaç duyulur. İşte bu noktada da yine devreye kağıt havlu giriyor. Çalışma masasına ya da toplantı masasına kolayca serilerek temiz zemin gereksinimini saniyeler içerisinde karşılayan bu rulo neredeyse her işyerinin olmazsa olmazlarından biri olmayı da başarıyor.

3- Kalan yiyecekleri muhafaza ederek tozdan korur

Genellikle işyerlerinde bu amaçla kullanılsa da aslında evlerde de ambalajından çıkarılmış kalan yiyecekler kağıt havlu ile sarılır. Tozdan ve çeşitli partiküllerden yiyecekleri korumanın en kolay ve en pratik yolu olabiliyor. Bu amaçla da bisküviler, gofretler hatta kalan kuruyemişler dahi kağıt havluyla sarılarak çekmeceye konuyor. Yeniden tüketilmek istendiğinde güvenle çıkarılıp tüketilebiliyor.

4- Toz bezi bulunamadığında kağıt havluya başvurulur

Sabahları çalışma masasının tozunu almanız gerektiğinde ya da bilgisayar ekranını silerek daha net görmek istediğinizde toz bezi bulmanız çok uzun zaman alabilir. Oysa kağıt havlu gerektiğinde toz bezi görevini de üstelenebiliyor. Tek yaprak kopararak ıslak ya da kuru şekilde toz alabilirsiniz. Hatta suyla ıslatarak daha temiz bir görünüm dahi elde edebilirsiniz.

5- Hijyenik bir el kurulama yöntemi

İşyerleri gibi ortak kullanım alanlarında mutfak ya da tuvaletten çıktıktan sonra ellerinizi herkesin kullandığı havlu ile kurulamanız elbette pek hijyenik bir yöntem değil. Önerilen kağıt havlu kullanımı oluyor. Hijyenik bir şekilde el kurulama görevini de tek kullanımlık havlular üstleniyor.