Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıKanadalı aktivistlerden, ölüme götürülen domuzlara "son yardım"

Kanadalı aktivistlerden, ölüme götürülen domuzlara “son yardım”

-

Kanada’nın Ontario eyaletindeki Toronto kentinde, “Pig save!” (Domuzları koruyun!) adlı sivil toplum örgütü, geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada büyük ses getiren bir eylem gerçekleştirdi. Kentin önemli domuz mezbahalarından birinin önünde tüm gün nöbet tutan aktivistler, mezbahaya getirilen ve 42 dereceye varan sıcakta parmaklıklı kafeslerin içinde sıcaktan fenalaşan domuzlara getirdikleri su şişeleri ile su verdiler.

Bu şekilde domuzlara bir an olsun ferahlık vermek ve belki de birkaç saat sonra sona erecek olan hayatlarında onlara ufak da olsa bir iyilik yapmayı amaç bellemiş gönüllüler, görüntüleri sosyal medyada yayınlayıp yaşananlar hakkında farkındalık yaratmayı hedefledi. Domuzlar belki de yaşamlarında ilk kez sevgi görerek, okşanarak birkaç dakika geçirdi ve muhtemelen çok kısa bir süre sonra mezbahada katledildi.

Toronto Domuz Eylem 2
(Görsel: Toronto Pig Save Facebook sayfası)

Endüstriyel bir şekilde yetiştirilip sevgisiz bir şekilde büyütülen domuzlar, nakil araçlarında havasız ve kötü şartlar altında taşınarak hayatlarının ellerinden alınacağı kamplara getiriliyor.

Derneğin diğer hayvanlarla ilgili de bağış siteleri bulunmakta. Organizasyon; tavuklar, domuzlar ve sığırlar için bu şekilde bağış topluyorlar.

Ayrıca “Pig save” baskılı T-shirt ve anahtarlık gibi hediyelik eşyalar satarak hareketlerini güçlendiren organizasyon, aslında bütün hayvanların bir melek olduklarını belirtmek için domuz kurbanlara “Melek Domuzlar” diyerek onların da yaşama hakları olduklarını belirtiyor.

Toronto Domuz Eylem 3
(Görsel: Toronto Pig Save Facebook sayfası)

Hayvansal gıdalar tüketmeyerek ve bu konuda insanları bilinçlendirerek mezbahaların kapatılmasını ve zulme son verilmesini amaçlıyorlar. Nakil kamyonlarının üzerine tırmanan aktivistler, domuzlara dokunup sevgi sözcükleri söyleyerek madalyonun öbür yüzünü gösteriyor ve “insancıl kesim” safsatalarına bir kez daha darbe vuruyorlar.

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Ozan Kemal Çullu
Ozan Kemal Çullu
1972 İstanbul doğumlu. İlk, orta ve liseyi İstanbul’da okudu. Azerbaycan Devlet Üniversitesi, Uluslarası İlişkiler Bölümünde bir süre eğitim gördü; fakat ailevi sebeplerden dolayı tamamlamadan ayrıldı. Uzun yıllar çeşitli sektörlerde ithalat ve ihracat bölümlerinde çalıştım. Halen Mobilcadde.com internet sitesin bayi sorumlusu olarak çalışmakta.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol