Okuma süresi: 2 dakika

Kanada’nın Ontario eyaletindeki Toronto kentinde, “Pig save!” (Domuzları koruyun!) adlı sivil toplum örgütü, geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada büyük ses getiren bir eylem gerçekleştirdi. Kentin önemli domuz mezbahalarından birinin önünde tüm gün nöbet tutan aktivistler, mezbahaya getirilen ve 42 dereceye varan sıcakta parmaklıklı kafeslerin içinde sıcaktan fenalaşan domuzlara getirdikleri su şişeleri ile su verdiler.

Bu şekilde domuzlara bir an olsun ferahlık vermek ve belki de birkaç saat sonra sona erecek olan hayatlarında onlara ufak da olsa bir iyilik yapmayı amaç bellemiş gönüllüler, görüntüleri sosyal medyada yayınlayıp yaşananlar hakkında farkındalık yaratmayı hedefledi. Domuzlar belki de yaşamlarında ilk kez sevgi görerek, okşanarak birkaç dakika geçirdi ve muhtemelen çok kısa bir süre sonra mezbahada katledildi.

Toronto Domuz Eylem 2
(Görsel: Toronto Pig Save Facebook sayfası)

Endüstriyel bir şekilde yetiştirilip sevgisiz bir şekilde büyütülen domuzlar, nakil araçlarında havasız ve kötü şartlar altında taşınarak hayatlarının ellerinden alınacağı kamplara getiriliyor.

Derneğin diğer hayvanlarla ilgili de bağış siteleri bulunmakta. Organizasyon; tavuklar, domuzlar ve sığırlar için bu şekilde bağış topluyorlar.

Ayrıca “Pig save” baskılı T-shirt ve anahtarlık gibi hediyelik eşyalar satarak hareketlerini güçlendiren organizasyon, aslında bütün hayvanların bir melek olduklarını belirtmek için domuz kurbanlara “Melek Domuzlar” diyerek onların da yaşama hakları olduklarını belirtiyor.

Toronto Domuz Eylem 3
(Görsel: Toronto Pig Save Facebook sayfası)

Hayvansal gıdalar tüketmeyerek ve bu konuda insanları bilinçlendirerek mezbahaların kapatılmasını ve zulme son verilmesini amaçlıyorlar. Nakil kamyonlarının üzerine tırmanan aktivistler, domuzlara dokunup sevgi sözcükleri söyleyerek madalyonun öbür yüzünü gösteriyor ve “insancıl kesim” safsatalarına bir kez daha darbe vuruyorlar.