Okuma süresi: < 1 dakika

Kanadalı veganlara zafer getiren yeni yasaya göre; vegan öğrenciler okullarda hayvanlar üzerinde deney yapmaya zorlanmayacak. Tüm kurumlar özel ya da devlete ait olması fark etmeksizin vegan menü çıkaracak. Vegan olduğundan dolayı kimse ayrımcılığa uğramayacak.

Ontario İnsan hakları komisyonu, hayvanların acısını durdurmak için değil de vegan olan insanların konforu için düzenlediği yeni yasa ile veganizmi insan hakları kapsamına alarak veganlara yönelik ayrımcılıkların ve haksızlıkların karşısına geçmeyi hedefliyor. Animal Justice adlı hayvan hakları kuruluşunun lobi faaliyetleri ve çabaları ile yapılan yasal düzenleme örnek teşkil edecek türden.

live-in-peace
Hayvanlarla birlikte huzurlu yaşa. Vegan ol!

Türkiye’de de gelişmeler var

Animal Justice yöneticisi Camille Labchuk “Şimdi sırada bu yasaları her yeri kapsayacak şekilde genişletmek için çaba sarf etmek var” dedi.

Yeni yasa, hayvanların uğradığı ebedi katliam ve işkenceye bir sınırlama getirmiyor. Fakat daha fazla insanın hayvan katliamına karşı uyanması için bir adım olarak görülebilir.

Türkiye’de de vegan öğrenciler ve vegan mahkûmların başlattığı mücadele sonucu hapishanelerde vegan yemek, bazı üniversitelerde vegan menü hakkı kazanılmıştı. Şu an halen vegan veterinerlik öğrencileri tarafından dirikesim* karşıtı bir mücadele sürdürülmektedir.

*Hayvanları canlı olarak keserek üzerilerinde test yapmak ya da üzerilerinde çeşitli uygulamalarda bulunmak.

Kaynak: The Vegan Herald