Ana SayfaKültür & SanatKanalıma Hoşgeldiniz: Dijital Platformlarda Ne İzlemeli?

Kanalıma Hoşgeldiniz: Dijital Platformlarda Ne İzlemeli?

-

Geleneksel medyanın yolunu dijitale çevirdiği şu günlerde yerli yapımların kalitesinde gözle görülür bir artış söz konusu. Çok sevdiğimiz yönetmenlerin deneysel çalışmalarını özgürce sunduğu dijital platformlar diziler dışında birçok farklı alternatifi de bünyesinde barındırıyor. Geleneksel medyanın tozlu ama güzel raflarında kalarak hafızalarımıza kazınan bazı isimler program formatlarını artık dijital platformlara taşırken, bazı yeni yüzler ise heyecanımızı körüklemeye tam gaz devam edeceğe benziyor. Dijitalin heyecan verici yüzüne ortak olan bu isimler hem hafızalarınızı yenileyecek hem de ucundan kıyısından Z kuşağı çocuklarına göz kırpacak! 

Bülent Şakrak ile başlamaya ve güzel bir söyleşi programına merhaba demeye hazırız. Geleneksel medyadan yabancı olduğumuz üzere tamamen sahici bir adam var karşımızda. Geçtiğimiz yıllarda yine dijital platformlar üzerinde ‘’Bülent Şakrak ile Art Niyet’’ adlı programını hazırlayan Şakrak; Demet Evgar, Okan Yalabık ve Engin Hepileri gibi konservatuvar yıllarından sınıf arkadaşı olan isimleri ağırladığı programı ile  tamamen üretmeye odaklı bu isimleri bizlere farklı yüzleri ile tanıtmayı başarıyor. Yeni yayınlanan bir film ya da bir pop albümü lansmanı şeklinde ilerleyen tv showlarına inat tamamen sanat ve sanatçının konuşulduğu bir platform bizlere belki de aradığımız şey buydu dedirtebilecek. ‘’Bülent Şakrak ile Tezgaha Geldik’’ ise Kasım ayından beri 15 günde bir yayınlanan yeni bölümleri ve konukları ile yoluna devam ediyor.

Ekşi Sözlük istisnasız hepimizin takip ettiği sayfalardan birisi. Bazen içinizi dökmek en çok ise sizinle aynı kafada olan insanları okumak için bu sayfaya girenlerdenseniz ”Buyrun Benim” isimli programı da duymuş olmanız gerekiyor. Pena adlı Youtube kanalında yayınlanan bu programda Ekşi Sözlüğe konuk olan ‘’ünlü’’ isimlerle yapılan soru-cevap kayıtlarından oluşan kısa videolar yer alıyor. Soruları Ekşi Sözlük yazarları soruyor, ünlüler  cevaplıyor. Ünlü nedir sorusu akıllara mı takıldı, o halde gelen isimlere göz atarak nasıl bir ünlü skalasına sahip bir liste olduğuna göz atarak tatmin olabilirsiniz. İnteraktif diye bas bas bağrılan yeni medyanın en güzel etkileşimli kanallarından birisine mutlaka göz atmalısınız.

Duyunca şaşıracağımız isimlerden birisi ise Gaye Su Akyol. Pardon yanlış mı okuyorum diyorsak hayır, tam olarak GSA’dan bahsediyoruz. Yıllar Yılan isimli bir program ile Youtube programı hazırlayan Gaye Su Akyol’a tarzıyla dikkat çeken bir isim-Bant Mag’den mutlaka bilenler olacaktır- Melikşah Altuntaş eşlik ediyor. Motto Müzik tarafından yayınlanan program her bölümünde farklı bir dönemi ve elbette dönemin müzik ekollerini ele alıyor.

Motto Müzik tarafından yayınlanan bir diğer program olan “Yekta Kopan ile Noktalı Virgül” ise daha çok kültür-sanat yelpazesi altında kendine yer edinmiş bir program. Alanında usta bir isim olan Yekta Kopan yeni albümleri, yeni filmleri, çok sevilen sanatçıları kendine has tarzı ile dijitalin kaygan zemininde eğlenceli bir şekilde bizlere sunuyor.

Son isim ise geleneksel medyanın dijitale transfer olan isimlerinden birisini karşımıza sunuyor: Metin Uca. Passaparola programı ile hafızalarda yer edinen Metin Uca Z neslinin mutlaka tanıması gereken isimlerden birisi olarak çağa ayak uyduran isimlerden birisi. Yeni program yine soru-cevap tarzında. Gelen konuklar ise Can Yılmaz, Ahmet Mümtaz Taylan, Kaan Sekban gibi farklı isimleri bir araya getirecek cinsten.

SON YAZILAR

Edebiyat tekeli ve kırık kalemler

Ülkemizde okuma alışkanlığının çok fazla olmadığını biliyoruz. Bunun için çevremize bakmamız bile yeterli ama gelin sayılara da bir göz atalım. TÜİK’in 2023 yılında yaptığı araştırmaya göre...

İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18. İşçi Filmleri Festivali, 14-19 Ekim tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşacak. 14 Ekim günü saat 18.30’da Kavaklıdere Sineması’nda oyuncu Gözde Duru’nun sunuculuğunu yapacağı açılışta Sputnik’te...

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

Sanat: Kolektif tembelliğin günah keçisi

Sanat, insanın varoluşunu ortaya koymasının en yalın ama çözümü ve anlaşılması en zor çabasıdır belki de. Buna rağmen sanatı ısrarla belirli bir çerçeve içerisine sıkıştırmanın...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol