Okuma süresi: 2 dakika

İnsanlar olarak birbirimizi çok kırarız. Bu, yanlış hareketlerden veya kurduğumuz cümlelerden ve kullandığımız kelimelerden de kaynaklanabilir. Hayatta her şeyin negatif yönlerini görmektense pozitif yönlerini ve düşünceleri görmeye odaklanmayız. Fakat küçük ve kısa tüyolarla bu konuda pozitif bir düşünceye sahip olabilmek mümkün.

Özür-dileme-teşekkür-et1.jpgÖzür-dileme-teşekkür-et2.jpg İllüstrasyon sanatçısı Yao Xiao, küçük ve basit illüstrasyonlarla hayatımızı değiştirmeyi ve pozitif düşünmemizi sağlamayı amaçlıyor. Bu basit ve bir o kadar da anlamlı illüstrasyonlar, aslında çok fazla meseleyi açıklıyor ve bizlere küçük kelimelerin bile ne kadar değerli olduğunu anlatıyor. Hayatımızda ne kadar da çok “üzgünüm” kelimesini kullanıyoruz, bu durum aslında insanlara negatif bir bakış açısı yaratıyor. Yao Xiao bu durumu, “Üzgünüm” kelimesini kullanmak yerine, “Teşekkür ederim” kelimesini kullanmak kadar basit olduğu şeklinde açıklıyor.

Özür-dileme-teşekkür-et3.jpg “Teşekkür ederim” cümlesinin, içerisinde daha fazla minnet duygusu barındırdığını söylüyor Xiao. “Benimle dışarı çıktığın için teşekkür ederim” cümlesini duymanın, her insan için önemli bir duygu yaratabileceğini ve karşısındaki insanın gözlerinde bir ışıltı oluşabileceğini vurguluyor. Bu illüstrasyonlarda da basit ama bir o kadar da zihin açıcı senaryolar oluşturuyor.

Özür-dileme-teşekkür-et4.jpg Xiao, proje başlığını “Özür dileme, teşekkür et” şeklinde kullanmış; böylece özür dilemenin yarattığı o burukluk duygusunun önlenmesini amaçlıyor. “Benim davranışlarımı ve konuşmamı düzeltmem, hatalarımı daha iyi anlamam ve karşımdakine karşı güzel bir adım atmam için önemli” diye de ekliyor sanatçı. Bir örnek vererek de devam ediyor ” ‘Özür dilerim, zamanınızı çalıyorum’ demek yerine, ‘Bana zaman ayırdığın için teşekkür ederim’ demek daha anlamlı oluyor”

Yao Xiao, bu projeyle insanların içlerindeki pozitif ve ışık saçan duyguları ön plana çıkarmaya ve minnet ile özür dilemenin aynı olduğunu fakat minnet duygusunun daha iyi hissettireceğini de vurguluyor.

Özür-dileme-teşekkür-et5.jpg Özür-dileme-teşekkür-et6.jpg Özür-dileme-teşekkür-et7.jpg Özür-dileme-teşekkür-et8.jpg Kaynak: My Modern Met