Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıKastamonu'da cinayet turizmi: Ekim'de 5 ayı öldürülecek

Kastamonu’da cinayet turizmi: Ekim’de 5 ayı öldürülecek

-

Geçmişten günümüze birçok canlının yaşamına ellerimizle son verdik. Günümüzde hâlâ planlı bir şekilde özellikle hayvanlara ve doğaya karşı soykırıma varan tutumumuzu devam ettiriyoruz. Örgütlü kurumlarımızın, üst düzey yöneticileri her gün farklı bir ölüm fermanının altına imzalarını atmakla kalmıyor, toplum tarafından onaylanabilmesi ve normal karşılanabilmesi için reklam kampanyaları, basın açıklamaları, ihaleler vb. kampanyalarla manipüle çalışmalarına da hız kesmeden devam ediyorlar.

Geçtiğimiz nisan ve mayıs aylarında av turizmi adı altında birçok canlının katledilmesini ihaleye sunmuş ve ihale sonucunda ilgili tutarları karşılayan kişilerin işleyecekleri cinayetleri meşru kılınmıştır. Bu cinayet dizilerinden 5 ayının ölümü, önümüzdeki ekim ayında Kastamonu’da gerçekleştirilecek.

Ayı Avı 2

Her bir ayı için 10 bin lira muhammen bedel ve KDV tutarı ödenmesi şartıyla Kastamonu’da 5, Artvin’de 6, Sinop’ta 3, Giresun’da 1 olmak üzere toplamda 15 ayı avcılar tarafından yok edilecek. Önümüzdeki ekim ayında Kastamonu’da 5 ayı avlanacak, diğer illerdeki ayılardan bir kısmı öldürüldü bile. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kastamonu’da gerçekleştirilmesi gereken cinayetler dizisinden toplamda 50 bin lira kazanmayı hedefliyor.

Kota dahilinde 8 yaş üstü erkek ayıların avlanacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı Kastamonu Şube Müdürü Yalçın Uyanık; “Avcının yanında av rehberimiz ve bunun haricinde bizden bir personel de olacak. Bir avcının birden fazla ayı vurması söz konusu olmayacak. Kota, Küre, Ağlı, Azdavay, Araç ve Çatalzeytin gibi ayı popülasyonların fazla olduğu alanlara verildi. Bir nevi hasat yapılarak sağlıklı türlerin yetişmesi sağlanıyor. Türe artık katkı sağlamayacak, hastalıklı, zayıf ve yaşlı ayılar tercih ediliyor. Bunlar hasat edilmelidir ki daha genç, daha sağlam bireyler yetişsin” ifadelerini kullandı.,

Kamçatka Ayı Avı

Katledilecek ayılar dışında yaban keçilerinin ölüm fermanları da ihaleler vasıtasıyla belirlendi. Aynı şekilde kızıl geyik gibi bir nadide tür de av kapsamında ihaleye sunulan canlılar arasında. Mersin’de 33, Kayseri’de 6, Hatay’da 2, Niğde’de 12, Adana’da 17 olmak üzere toplam 70 yaban keçisi, Datça’da 4, Köyceğiz’de 20 yaban keçisi, Erzurum ve Erzincan’da 12 yaban keçisi ve 4 dağ çengel boynuzlu dağ keçisi için ihale yapıldı.

Bir canlının hayatının sonlandırılmasının hasat olarak nitelendirilmesi insanın doğa karşındaki tutumunu anlamamız için fazlasıyla yeterli. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre, ülke sınırları içerisinde yaşayan tüm canlılar kamu malı olarak görülmektedir. Yapılan ihaleler bir kazanç kapısı maskesi altında nitelendirilerek gerçekleştirilecek cinayetler meşrulaştırılmakla birlikte, haklı tarafı olduğu dahi düşünülmekte. İlgili ava katılacak olan kişilerin potansiyel katil oldukları gerçeği toplum tarafından dile getirilmezken, hayvanlara karşı şiddeti meşru görenlerin gelecekte şiddeti çocuk ve kadınlar olmak üzere insanlara yönelttiği bilimsel bir gerçek.

Av spor değil cinayettir. Öldürülen canlılar da tıpkı bizler gibi yaşamlara sahip varlıklar. Devletin bu kanlı cinayetler dizisinin altına imzasını atması ise günümüzdeki şiddet eğiliminin açıklaması olsa gerek.

Yaban hayvanlarının ihale konusu olmaması gerektiğini ve cinayetler durdurmayı savunan imza kampanyası için lütfen tıklayın.

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Kadir M. Ersoy
Kadir M. Ersoy
Milyonlarca yıl önce iki ayağı üzerine kalkan primatlatların günümüz temsilcilerinden biriyim. Şansıma modern dünya adı verilen döneme rast geldim. Bana modern olmak ister misin diye sorsalar yok ben taşları birbirine vurarak ateş yakmaktan öteye gitmek istemem derdim. Ne parmaklık tanırdım o zaman ne de tel örgü. Bu konular üzerine de konuşamazdım belki ama varsın internetim de olmasın. Her insan canlısı kadar bu dünyaya zararı dokunan ama bunun farkında olup utancını içinde yasayarak kendini değiştirmekle ise başlayan sıradan biri. Herkese yetecek kadar sevgisi, duvarlara karşı öfkesi mevcut. Müzik dinleyip resim çizer. Ha bir de çok iyi hayvan sever.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol