Ana SayfaEkolojiDoğaKaynarca su kaynağı tehlike altında

Kaynarca su kaynağı tehlike altında

-

İstanbul ve Trakya’nın en önemli su kaynaklarından olan Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesi, sanayi atıklarıyla zehirleniyor ve giderek yaşanmaz hale geliyor.

Yanlış çevre politikaları ile yaşanmaz hale gelen Kaynarca, bölgeyi zehirliyor ve duruma acil müdahale edilmezse önemli su kaynakları yok olabilir.

Belediye Başkanı Serdar Türker de isyan ediyor: “Acil yardım istiyoruz. Gerekirse kasabanın girişinde gece gündüz halkımızla nöbete başlayacağız. Yeraltı suları kirleniyor. Suyu şişeden içiyorsunuz ama dişinizi neyle fırçalıyorsunuz?”

İstanbul’da ve Çerkezköy’deki organize sanayi bölgesinde döküm fabrikası olan bir firmaya ait kimyasal atıklar Manastır deresine dökülmüş. Atıkların incelendiği sırada firmaya ait yazışmalar, iş emirleri ve kartvizitler çıkmış. Firma aranmış. Genel Müdürü hemen olay yerine gelmiş. Dökülen maddelerin kendilerine ait olduğunu kabul eden müdür şöyle demiş: “Bizim atıklarımızın atıldığı yerler var. Şoför, tamamen kendi inisiyatifi ile bu atıkları buraya bırakmış.”

İstanbul ve Trakya'nın en önemli su kaynaklarından olan Kırklareli'nin Pınarhisar ilçesi, sanayi atıklarıyla zehirleniyor ve giderek yaşanmaz hale geliyor.

Konuyu yargıya intikal ettirdiklerini belirten Başkan Türker, “Bizim buradan İstanbul’a gübre ve toprak çeken kamyonlarımız, dönüşte boş dönmemek üzere, fabrikalardan atık alarak, buraya döküyorlar. İçinde çeşitli atıklar var. Burası yeraltı suları ile ünlü bir yer. O atıklar, yağışlarla birlikte yeraltı sularına karışıyorlar. Tüm bölgenin sağlığı tehdit altında… Hadi, içme suyunuzu şişe suyundan temin ediyorsunuz, ama dişinizi hangi su ile fırçalıyorsunuz? Konuyu jandarma ile görüştük. Evet. Ortada atıklar var. 500 kamyonu da geçmiştir. Ama ortada atanlar yok! Denildiğine göre; atarken yakalanmalıymış. Kamyoncu, burada piknik yapıyorum derse de, onun beyanı önemliymiş! Böyle bir mantık ve kurallarla, biz bunu nasıl önleriz?”

Kaynarca’nın sıkıntıları bununla da sınırlı değil. Kururdere köyünde DSİ tarafından inşa edilen gölet için 1. derece tarım arazisi içinden toprak alınıyor. Müteahhit firma killi toprak ihtiyacı için satın aldığı tarım arazisinden yaklaşık 400 kamyon toprak götürüyor. Bunu yaparken de ağaçları kesip yol açmışlar. Kaçak toprak alımı tespit edilince firmaya 27 bin 500 lira ceza kesilmiş. Üç gün sonra Enerji Bakanlığı’ndan Gaffar Kök adlı mühendis olay yerine gelip sadece dört kamyon alındığını rapor etmiş. Başkan bu duruma da itiraz ederek şöyle konuştu:

“Firmaya 27 bin 500 TL cezayı Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kesti. Ancak, Ankara ’dan Enerji Bakanlığından gelen mühendis bir rapor hazırlamış ve raporda kaçak firma beyanına göre, çok komiktir, diyorum firma bu alandan 4 kamyon toprak almış. Bakınız ekte fotoğraflarda var, yaklaşık 2 metre derinlik ve 7 dönüm tarla var en az 400 kamyon toprak almışlar ama hem Ankara’dan hem de başka yerden olayı kapatmaya çalışıyorlar.”

Kaynak: Radikal / Ömer Erbil
Başlık Görseli: Wikimedia

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol