Okuma süresi: 2 dakika

Geçtiğimiz sene Eskişehir’de bir kediyi yaralayarak öldüren ve görüntülerini sosyal medyada paylaşan üniversite öğrencisi Mustafa Can Aksoy adlı insanımsı, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü öğrencisi olan 21 yaşındaki Mustafa Can Aksoy, sahiplendiği kediyi bıçakladı ve sonra dolu su damacanası ile kafasını ezdi. Kedinin can çekişme görüntülerini bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlayan Aksoy, olayın ardından yarıyıl tatili için gittiği memleketi Bartın’da gözaltına alındı. İfadesi alınıp serbest bırakılan Aksoy hakkında dava açıldı.

Kendisine ait olmayan hayvanı öldürdüğü gerekçesiyle Mala zarar verme suçundan 4 aydan 3 yıla kadar hapsi istenen Mustafa Can Aksoy’un yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü. Vicdanına dayanarak karar verdiğini belirten mahkeme hâkimi Orhan Küçükfidancı, cezada indirim yapmadı ve ertelemedi. Duruşmaya tutuksuz sanık Mustafa Can Aksoy’la, şikâyetçi Cafe De Kedi işletmecileri Didem Erşan Üstündağ ve Duygu Kurt katıldı.

Kedi katili Can Aksoy

Aksoy savunmasında; “Pişmanım ama sürekli hayvan öldüren bir insan değilim. Evimde de hala kedi ve köpek besliyorum. Kötü bir insan olsam hala hayvan beslemem. Psikolojim bozuk değildir. Vereceğiniz cezanın ertelenmesini talep ediyorum” dedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, Aksoy’u Haklı bir neden olmaksızın sahipli hayvanı öldürme suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Hakim Orhan Küçükfidancı, vicdanına dayanarak bu kararı verdiğini belirtti. Küçükfidancı, sanığın pişmanlığını samimi bulmayarak cezada indirime gitmedi ve cezayı ertelemedi.

Davanın ardından adliye önünde basın açıklaması yapan öldürülen kedinin sahiplerinin avukatı ve aynı zamanda Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı olan Buket Ünlü Hatip, sanığın aldığı cezanın mevcut yasalar dahilinde yetersiz ve caydırıcılıktan uzak olduğunu savundu.

Davanın asla basit bir mala zarar verme davası olmadığını vurgulayan Hayvanlara Adalet Platformu Sözcüsü Avukat Mustafa Çakı ise şunları söyledi:

Burada mahkemenin cezayı tayin ederken göstereceği hassasiyet, tüm hayvanların sadece ekonomik bir değer olması sebebiyle değil, salt olarak canlı olmaları nedeniyle hukuk düzenince koruma altına alındığını göstereceği için anlamlı ve önemliydi. Bu kararla kanun koyucunun yargıya verdiği takdir yetkisinin, bu defa fail lehine işletilmediğini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Kedinin sahiplerinden ve aynı zamanda Eskişehir Hayvanları Koruma Derneği Başkanı olan Duygu Kurt da mahkemeden böyle bir karar beklemediklerini belirterek, bundan sonra hayvanların birer mal olarak görülmemesi açısından kararın emsal teşkil edeceğini söyledi.

Sanık Mustafa Can Aksoy duruşma sonrasında yakınlarıyla birlikte polislerin aldığı güvenlik önlemleri altında adliyenin arka kapısından dışarı çıkarıldı. Aksoy’un yakınları kararı temyize göndereceklerini belirtti. Karar temyizden dönmezse Aksoy üç yıl hapis yatacak.

Kaynak: Diken, Evrensel