Ana SayfaKültür & SanatGrafik-TasarımKendi dünyasını yaratan insan

Kendi dünyasını yaratan insan

-

Londralı Peter Bellerby, babasına 80’inci yaş gününde unutulmaz bir hediye olarak yerküre hediye etmek ister. Fakat hayalindeki yerküreyi hiçbir yerde bulamaz. Piyasadakiler ya çok fazla modern ya da çok pahalı ve kırılgan antika ürünlerdir. Bu durum Bellerby’in kendi dünyasını kendi yaratmaya karar verir.

Birkaç aya ve birkaç bin pounda mal olan kürenin yapımı tahmin ettiğinden çok daha karmaşık ve maliyetlidir. Bu durum gece kulübü yöneticiliği yapman Bellerby’ın kariyer hayatını gözden geçirmesine ve dünyanın ikinci el yapımı küre atölyesinden biri Bellerby & Co Globemaker’ı hayata geçirmesine sebep olur.

2008’de Londra, Stoke Newington’da kurulan şirket, her biri yüksek kalitede, gelenekler ve modern tekniklerin bir arada kullanıldığı birbirinden değerli eserler ortaya çıkarıyor. Sekiz kişiden oluşan küçük ama deneyimli ekip ile bu zor işin üstesinden gelirken hem bilime hem de sanata hizmet ediyorlar.

23 santimetrelik masa versiyonundan 127 santimetrelik dev boyutlara varan çeşitleriyle sadece mağazalarda satılan birer ürün olmakla kalmayıp Hollywood filmlerinde dekor olarak da yer aldı. Aynı zamanda İngiltere’deki Royal Geographic Society (Kraliyet Coğrafya Kurumu) adlı kuruluşun da desteğini alarak 2012’de ilk el yapımı yerküreleri sergisini açtı.

Birbirinden çeşitli ve değerli yerkürelerin yapıldığı atölyede müşterileri özel siparişler de hazırlanıyor. Sevdikleri, yaşadıkları ya da gitmeyi hayal ettikleri yerleri daha belirgin çizilebiliyor ve farklı ilüstrasyonlarla kişiye özel hale getirilebiliyor. Bu olağanüstü eserleri sevdiklerimize hayal ettiğimiz dünyayı armağan edebiliyoruz.

yerkure_6

Charles Arran Busk ve Jamie McGregor Smith tarafından çekilen Peter Bellerby ve yerkürelerinin etkileyici hikâyelerinin anlatıldığı kısa filmde, yaptıkları işin ne kadar zor ve sabır gerektirdiğini açıkça gösteriyor.

Kaynak: Freunde von Freunden, Its Nice That 

SON YAZILAR

Ücretsiz Grafik Tasarım ve Logo Şablonları Çevrimiçi

Yeni bir işe mi başladınız? İşi rayına oturtmak için kafanız etkileyici bir logonun nasıl elde edileceğine dair sorularla vızıldıyor olmalı. Çoğunuz, işletmenizin bir logoyu hak...

Sahnelere yaşam veren bir insan: Ömer Gürkan


İzleyicisi için hiçbir önemi olmayan, hızla gelip geçen tüm o sahnelerin arkasında inandırıcılık ve gerçekçilik öğesi için çalışan, büyük emekler veren koca bir güruh var....

Çizgi romanlarda LGBTİ+: Queer çizgi roman listesi

Lezbiyen, gay, transseksüel, biseksüel ve diğer cinsel yönelimlerden ya da 3. cinsiyetlerden karakterlere, senaryolara, temalara sahip Queer çizgi romanlar, günümüzde sıradan çizgi romanlardan kat kat...

Paralel evrende insan ve hayvanın rolü değişirse

İnsanın diğer hayvan türleri üzerindeki tahakkümü, toplumlar tarafından alışkanlık ve kültür aracılığıyla öylesine kanıksanmıştır ki, anti-türcü bilince sahip insanlar hariç, pek çok kimsenin bu sömürü...
Serpil Sel
Serpil Sel
İzmir'de doğan, her türlü canlı hakları,eşitlik, özgürlük konularına kafa yoran, her konuya ilgisi olan ve daha öğrenecek çok şeyi olan bir dünyalı.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol