Okuma süresi: 2 dakika

Londralı Peter Bellerby, babasına 80’inci yaş gününde unutulmaz bir hediye olarak yerküre hediye etmek ister. Fakat hayalindeki yerküreyi hiçbir yerde bulamaz. Piyasadakiler ya çok fazla modern ya da çok pahalı ve kırılgan antika ürünlerdir. Bu durum Bellerby’in kendi dünyasını kendi yaratmaya karar verir.

Birkaç aya ve birkaç bin pounda mal olan kürenin yapımı tahmin ettiğinden çok daha karmaşık ve maliyetlidir. Bu durum gece kulübü yöneticiliği yapman Bellerby’ın kariyer hayatını gözden geçirmesine ve dünyanın ikinci el yapımı küre atölyesinden biri Bellerby & Co Globemaker’ı hayata geçirmesine sebep olur.

2008’de Londra, Stoke Newington’da kurulan şirket, her biri yüksek kalitede, gelenekler ve modern tekniklerin bir arada kullanıldığı birbirinden değerli eserler ortaya çıkarıyor. Sekiz kişiden oluşan küçük ama deneyimli ekip ile bu zor işin üstesinden gelirken hem bilime hem de sanata hizmet ediyorlar.

23 santimetrelik masa versiyonundan 127 santimetrelik dev boyutlara varan çeşitleriyle sadece mağazalarda satılan birer ürün olmakla kalmayıp Hollywood filmlerinde dekor olarak da yer aldı. Aynı zamanda İngiltere’deki Royal Geographic Society (Kraliyet Coğrafya Kurumu) adlı kuruluşun da desteğini alarak 2012’de ilk el yapımı yerküreleri sergisini açtı.

Birbirinden çeşitli ve değerli yerkürelerin yapıldığı atölyede müşterileri özel siparişler de hazırlanıyor. Sevdikleri, yaşadıkları ya da gitmeyi hayal ettikleri yerleri daha belirgin çizilebiliyor ve farklı ilüstrasyonlarla kişiye özel hale getirilebiliyor. Bu olağanüstü eserleri sevdiklerimize hayal ettiğimiz dünyayı armağan edebiliyoruz.

yerkure_6

Charles Arran Busk ve Jamie McGregor Smith tarafından çekilen Peter Bellerby ve yerkürelerinin etkileyici hikâyelerinin anlatıldığı kısa filmde, yaptıkları işin ne kadar zor ve sabır gerektirdiğini açıkça gösteriyor.

Kaynak: Freunde von Freunden, Its Nice That