Görme engelli çocukların gündelik mücadelelerine dikkat çekmek isteyen Sidney kökenli fotoğraf sanatçısı Jonathan May, Kenya’daki görme engelli çocukların eğitim aldığı Thika İlkokulu’ndaki öğrencilerle bir proje oluşturdu. Fotoğrafını çektiği çocukların görme oranlarına göre fotoğraflarını bozarak aslında onların kendilerini nasıl gördüklerini bizlere anlatmayı amaçladı.

Afrika’ya yaptığı seyahati esnasında görme engelli çocukların eğitim aldığı Thika İlkokulu hakkında bilgi edinen Jonathan May, acilen okulu ziyaret etmesi gerektiği hisseder ve buradaki çocukların yaşadıkları zorluklar için bir farkındalık projesi oluşturmak ister. Proje görme kaybı olan çocukların fotoğrafını çekip, görme oranı kadar görüntüyü bozarak onların kendilerini nasıl gördüklerini bizlere anlatmaya dayanıyor.

Hikâyeyi Jonathan’ın ağzından dinleyecek olursak: “Okul müdürü ile çekimler hakkında konuştuğumuz esnada, okulun yanından el yordamıyla karşıdan karşıya geçmeyi çalışan genç bir kız fark ettim (Teresa) ve onun yanımıza gelip gelemeyeceğini sordum. Müdür bunun mümkün olamayacağını, ailesinin okul masraflarını karşılayamadığı için kısa bir süre önce Teresa’yı eve göndermek zorunda kaldıklarını söyledi. Konuşmanın devamında ise görme engeli olan çocukların çok geç olmadan eğitim almaları gerektiğini aksi takdirde hem bu engelleri ile baş etmeyi öğrenemeyeceklerini hem de sosyal hayatlarının kısıtlanacağı belirtti. Sonra o yaşlardaki çocukluk halim geldi aklıma, dünyayı nasıl umursamadığım. Teresa’yı bu şekilde eve dönmesine izin veremezdim ve okuluna devam etmesi için masraflarını karşılamaya karar verdim. Ücreti yüksek bir meblağ değil ve bu ufak destek Teresa’ya daha özgür bir hayat umudu verdi. Özetleyecek olursam projem görme engeli olan çocukların yaşadığı zorlukları herkese anlatmayı amaçlıyor. Her fotoğrafta yer alan çocuğun görüntüsünü görme oranları kadar bozarak dış dünyayı görme şekillerini anlamanızı istiyorum.”

Kendilerini nasıl gördüklerini anlatan görme engelli çocuk portreleri 3
Line, yüzde 60 görme oranı

Eğer bu çocukların hakkında daha fazla bilgi edinmek ya da onlara yardımcı olmak istediğiniz bir konu varsa buradan Jonathan’a ulaşabilirsiniz. 

Kendilerini nasıl gördüklerini anlatan görme engelli çocuk portreleri 1
Efansa, yüzde 20 görme oranı
Kendilerini nasıl gördüklerini anlatan görme engelli çocuk portreleri 2
James, yüzde 50 görme oranı
Kendilerini nasıl gördüklerini anlatan görme engelli çocuk portreleri 4
Peter, yüzde 40 görme görme oranı
Kendilerini nasıl gördüklerini anlatan görme engelli çocuk portreleri 5
Teresa, yüzde 3 görme oranı

Kaynak: Art Sheep