Ana SayfaYeşilEko MimariKendine yeten, doğa dostu malzemelerden inşa edilmiş "yüzen güneş ev"

Kendine yeten, doğa dostu malzemelerden inşa edilmiş “yüzen güneş ev”

-

Portekiz gerek güneşiyle ve gerek okyanusun büyüleyici etkisiyle hafızalarda unutulmaz bir yer tutar. Portekizli tasarım şirketi Friday, hem güneşin hem de okyanusun tadını çıkartacak bir ürün sunuyor: Şirket kendi kendine yeten, enerji verimliliğine dayalı ve doğa dostu malzemelerden oluşan, şebekeden bağımsız bir ev tasarladı. Bu eko farkındalıklı yüzen ev, çok düşün karbon ayak izine sahip ve yıllık ihtiyaç duyacağı enerjinin tamamını altı ay içinde üretebiliyor.

Yüzen güneş ev (3)Dört ayrı modelle sunulan yüzen yapının her bir modeli donanımları açısından farklı özelliklere sahip. Şebeke dışı uygulamalar açısından en iyi donanıma sahip olan yapı; güneş enerjisine bağlı çalışıyor, atık su işleme, mini su işleme tesisi ve kendine tamamen yetebilmesi için depolanmış yakıt içeriyor. Yenilenebilir teknolojilere ilave olarak bu yapıların karbon ayak izleri, çevreye en az zarar veren malzemeler kullanılarak iyice azaltılmış.

Yüzen güneş ev (2)Bu yüzen yapı, yüzen uzun güvertesi ve çatı gibi duran üstüne çıkılabilir; üst güvertesiyle iki seviyeden oluşuyor. Yapı, camla kaplı aydınlık, odunla döşenmiş yaşama alanına, tamamıyla donatılmış bir mutfağa, ısı pompasına, AC jeneratöre, terasın üstünde bir barbeküye, şarap mahzenine ve modele göre sıfır ila üç yatak odasına sahip. Pencereler yaz günleri doğal havalandırma için açılabiliyor, kış günlerindeyse, küçük ocak ortamı sıcak tutmayı sağlıyor.

Yüzen güneş ev (8)Yapının eni; altı metre ile sınırlı olsa da, boyu; on ila onsekiz metre arası değiştirilerek kişiye özel hale getirilebiliyor. Modüler yapı iki standart kargo konteynırına yerleştirilip dünyanın herhangi bir yerine gönderilebiliyor.

Yüzen güneş ev (4)
Kullanılan iki dış motor sayesinde kullanıcı evi, saatte 4,8 km ortalama bir hızla yüzdürebiliyor. Şirket yöneticileri, “Nisan ayı ile eylül ayı arasında yüzen evin herhangi bir bakım ya da yakıt ikmâli ihtiyacı duymadığını ve bu sürenin ufak değişikliklerle bir yıla çekilebileceğini” ekliyorlar.

Kaynak: Inhabitat 

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol