Okuma süresi: 2 dakika

Ünlü dövme sanatçısı duvardaki bir delik vasıtası ile hiç tanışmadığı ve görmediği müşterilerine dövme yapıyor.

Normalde birçok şeyi dikkate alarak yaptıkları bir plan doğrultusunda gider insanlar dövme yaptırmaya ya da en azından yaptırmak istedikleri dövme ile benzer tasarımlar yapan bir sanatçıya emanet etmek isterler kendilerini. Dövme sanatçısı Scott Campbell, Whole Glory ismini verdiği performans projesinde büyük bir sürprizle çıkıyor karşımıza. Klasik, dövme sanatçısı – müşteri ilişkisinden farklı olarak bu projede; duvardaki delikten kolunuzu duvarın arkasında olan Campbell’e uzatıyorsunuz ve ne çizeceğini bilmeden beklemeye başlıyorsunuz.

Duvarın arkasından dövme foto 1

Whole Glory projesi, New York’taki Milk Galeri’de 12-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Projede kura çekimi ile seçilen 25 katılımcıya Campbell tarafından sürpriz dövmeler yapıldı.

Detail Magazin’e verdiği röportajda Campbell, onu bu performans projesine iten nedenleri ve aldığı riskleri anlattı: “Bu yaptığım el falı bakmak ya da direkt falcılık gibi bir şey. Yaptığım dövmeyi ya beğenecekler ya da kaçacak delik arayacağım. Bu proje ile benim müşterime olan sorumluluğumdan kurtulduğumu ve ‘Ne istersem onu yapacağım’ dediğimi düşünebilirsiniz ancak durum böyle değil. Bu çok daha fazla sorumluluk hissettiğim bir iş çünkü karşınızdaki insan size gözü kapalı güveniyor. Bu insanların bana olan güveni ‘Oh, umarım bu çocuk babaannemin adını doğru kodlayabilir’ den biraz daha fazla.”

Campbell’in tasarladığı dövmelerin bir kısmını aşağıda görebilirsiniz. Ayrıca popüler Instagram hesabında daha fazlasını görebilirsiniz.

Duvarın arkasından dövme foto 2Duvarın arkasından dövme foto 8Duvarın arkasından dövme foto 10Duvarın arkasından dövme foto 6Duvarın arkasından dövme foto 5Duvarın arkasından dövme foto 7Duvarın arkasından dövme foto 4Duvarın arkasından dövme foto 3

Kaynak: My Modern Met