Okuma süresi: < 1 dakika

Azılı bir suçludan fazlası olan kenevirin neden yasak olduğu ile ilgili birkaç bilgiyi daha önce paylaşmıştık. Kenevir bitkisi yüksek kalite kâğıt, kumaş, ilaç, kozmetik ve sabun üretiminde kullanılabiliyor. Bunların yanında Pam Bosch da kenevirden sürdürülebilir, mini ev inşa etmiş.

Sürdürülebilir yapı malzemelerinin desteklenmesi için Washington’da minik kenevir evler inşa ediliyor. Daha önce hiç ev inşa etmemiş olmasına rağmen Bosch, “Herkes bunu yapabilir. Büyükanneler bile yapabilir. Ben yapıyorum” diyerek işin basitliğine ve öğrenilebilirliğine dikkat çekiyor.

Bu minik evleri inşa etmek için ihtiyacı olan kenevir bitkisine sahip olmanın ve yetiştirmenin suç olduğunu göz önünde bulunduran 62 yaşındaki sanatçı, kenevirin diğer yapı malzemelerine göre daha doğa dostu ve sürdürülebilir olduğunun altını çiziyor.

Bosch, “Yenilenebilir kaynaktan karbonu ayıran, çok sayıda bina inşa etmeliyiz. Bu sağlıklı bir yoldur, yasal olsaydı çok uygun olurdu. Bu kullanmakta olduğumuz tarımsal atık bir üründür” diyor.

Kenevir; toprak iyileştirme, plastik kompozitler, organik vücut bakımı, biyoyakıt ve sağlıklı gıdalar için çiftçiler tarafından kullanılabilir. Washington, kenevirin sadece hayvan yemi olarak kullanımını onaylamış fakat diğer kullanımlar için yasal ve usule uygun oluncaya kadar kullanımını sınırlamıştır. O zamana kadar, çiftçilerin DEA’den izin almaları gerekiyor. Bosch ve diğer çiftçiler, keneviri daha yaygın kullanılan bir ürün haline gelebileceğini umut ediyorlar.

Kenevirden minik evin inşası için hava koşulları uygun olduğunda, sıva yapmanın kolay olduğunu söylüyor Bosch. Sıva elde etmek için kenevir ve kireci karıştırırken “Şu anda bizim başladığımız hava koşullarını tercih etmelisin, – bulutlu, yüksek nemli. Çok hızlı kurumasını istemezsiniz çünkü” diye açıklıyor.

Bosch, kenevirin hâlâ çoğunlukla yasadışı madde olduğunun kabul ediyor ama kenevirin zihni etkilemeyen son derece düşük THC seviyesine sahip olduğunu belirtiyor.

Bosch’un evi 120 metre kareyi geçmemek zorunda ve o, aynı zamanda bu evi, büyük potansiyellere sahip küçük ev olarak adlandırmış. Bosch, ”Yatırım yapıyorum çünkü buna inanıyorum, çünkü birinin bunu yasal hale getireceğine inanıyorum” diyor.

Bosch’un ev ile ilgili anlattıklarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Video İngilizcedir.

Kaynak: True Activist