Okuma süresi: < 1 dakika

Son günlerde, komiklik ile bağdaştırılan yeni bir moda ortaya çıktı: Bazı “hayvansever” kedi dostları, tabii ki sadece “şaka” amaçlı olarak, kedilerinin arkalarına sessizce salatalık yerleştiriyorlar ve bu kedilerin büyük çoğunluğu salatalığı fark ettiğinde inanılmaz bir biçimde korkarak yerlerinden sıçrıyor.

İnsanların bazılarını kahkahalara boğan bu “salatalık şakası”, kısa zamanda viral haline geldi ve eylemin videoları tık rekorları kırmaya başladı. Peki, canlı dostlarımız da kendilerine yapılanı şaka olarak mı algılıyor?

Uzmanlara göre, bir hayvanın stres altına sokulması muhtemelen hiç iyi bir sonuç doğurmayacaktır. Yani kediler bu yapılan “komikli şaka”yı hiç ama hiç komik bulmuyorlar; tam aksine, insan faktörü yüzünden yoğun bir stres altına giriyorlar. İnsanların bu durumu çok basit bir şekilde idrak edebilmesi gerekirken “İnsan diye tanımlanan canlı türünün acaba ne kadarı gerçekten insan?” sorusu akıllara geliyor.

Bir şeylerle uğraşırken aniden arkanızı döndüğünüzde o an belirleyemediğiniz bir nesne görseniz korkmaz mısınız? Kediler için de aynı şey geçerli aslında. Arkalarını döndüklerinde her zaman karşılarında olmayacak bir madde olan salatalığın, beklenmedik bir şekilde yerde öylece duruyor olması kedileri doğal olarak ürkütüyor.

Bazı teorilere göre, kediler yeşil rengi yırtıcı, sürüngen hayvanlarla bağdaştırıyor olabilir. Salatalık, yapısı itibarıyla yılan gibi bir sürüngene de benzemiyor değil.

Yalnızca salatalık değil, herhangi bir yabancı nesnenin kedilere kontrollü bir şekilde tanıtılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar; korkutma amaçlı yapılan bu tarz eylemlerin kedileri uzun süreli streslere sokabileceğinin, hatta sakatlayabileceğinin de altını çiziyorlar. Kedilerin de bazılarının, insanlar gibi, daha ürkek olabileceği de unutulmaması gereken bir faktör tabii ki.

Doğanın, doğal sürecini her defasında kendilerine göre yontmakta beis görmeyen insanlar; tüm canlılara en büyük zararları “doğal olmayan yollarla” veriyorlar. İnsanlar, düşünebilme ve konuşabilme yeteneklerini iyi yönde kullanmayı tercih etmiyorlar. Maalesef ki, insan faktörünün olduğu bir dünyada bu sorunlar hiçbir zaman çözülemeyecekmiş gibi duruyor.

Lütfen, hiçbir canlıya kasti olarak zarar verebilecek herhangi bir davranışta bulunmayın! Lütfen…

Kaynak: IFL Science, National Geographic