Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıKısırkaya Toplama Kampına karşı eylem çağrısı!

Kısırkaya Toplama Kampına karşı eylem çağrısı!

-

10 Ocak 2014’te Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Sarıyer Kısırkaya’da 20 bin köpek kapasitelik dev bir hayvan “bakımevi” yapıldığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşası sürdürülen hayvan toplama alanının yürütmesinin durdurulması için Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği tarafından Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açılmış ve Engelli Hayvanları Koruma ve Hayvan Hakları Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ı mevzuata aykırı olduğu gerekçesi ile Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na şikâyet etmişti.

Tüm hayvan hakları savunucuları bu organizasyona itiraz etmekte. Kendi yaşam alanlarını işgal etmekle yetinmeyip bir de yaşam alanlarımızı(!) sterilize etmek adına onları zorunlu göçe tabi tutarak hak ve özgürlüklerine gasp edilecek.

Sokak hayvanlarının deney amaçlı kullanımının önünü açan bu Kısırkaya Toplama Kampı içinde yakma odaları olan ve hayvanların hareket dahi edemeyecekleri kadar dar, penceresiz, ışıksız beton kutulara konulacakları bir proje.

Onların küçücük barınaklarda bile refahının sağlanmadığını göz önünde bulundurduğumuzda burada bu kadar çok hayvanın bir arada olmasıyla oluşacak hastalık, bakımsızlık ve açlık sorunları sonucu ortaya çıkacak vahşeti görebiliyoruz.

Kısırkaya Afişi

Yeryüzüne Özgürlük Derneği’nin eylem çağrısı: “31 Ocak Cumartesi Kısırkaya’ya!”

Tüm yaşam savunucularını Sarıyer Kısırkaya’da inşası tamamlanmak üzere olan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) sürdürdüğü dev hayvan tecrit merkezi için harekete geçmeye çağırıyoruz.

Bizler yaşam alanları, hak ve özgürlükleri gasp edilen/kısıtlanan/zorunlu göçe tabi tutulan hayvanlardan, yaşamdan, doğadan yana saf tutanlar olarak, daha şimdiden nasıl sonuçlanacağını bildiğimiz ve Kısırkaya ile Kuzey Ormanları bölgesini ranta açacak olan İBB’nin bu dev hayvan toplama ve tecrit kampına karşı çıkıyoruz. 100 sene önce İstanbul’da yaşanan ve tüm sokak köpeklerinin toplatılıp açlıktan katledildiği yeni ancak ‘modern’ bir Hayırsızada vakası yaşamak istemiyoruz!

Sokak hayvanlarının sonunu getirecek olan Kısırkaya toplama kampı, içinde yakma odaları olan, hayvanların içinde dönemeyecekleri kadar dar, penceresiz, ışıksız beton kutulara konulacakları bir hapishane. Konumu itibari ile bilumum rant, talan ve işgal projesi ile bölgedeki yaban hayatı ve ekosistemi için de son derece tehlikeli sonuçlar doğurarak Marmara’nın tüm canlılarını etkileyecek, Kısırkaya’yı yaşanmayacak hale getirecek olan bu dev toplama kampı için hak ve özgürlüklere duyarlı tüm bireyleri/oluşumları 31 OCAK 2015 CUMARTESİ günü saat 12:00’de İBB’nin Kısırkaya toplama kampı önüne çağırıyoruz. Lütfen harekete geçin ve hayvanların, doğanın sesi olun.

Çok yakın bir zamanda açılışı yapılması planlanan, İstanbul’un tüm dengelerini değiştirecek, bizlerle yüzyıllardır sokakları paylaşan sokak hayvanlarına tecrit ve soykırım uygulayacak olan, mevzuata da aykırı bir şekilde inşaatı devam ettirilen bu soykırım merkezini protesto etmeye ve çok kısa bir süre içerisinde bölgenin ranta açılmak istenmesine karşı hep birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

YER: ‘Kısırkaya toplama kampı’, Kısırkaya Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı önü, Sarıyer
TARİH: 31.01.2014, Cumartesi saat 12:00
*Hacıosman-Yenikapı metro hattı üzerinden, Hacıosman son metro durağından kalkan 152 hat kodlu otobüsler Kısırkaya köy meydanına kadar ulaşım sağlamaktadır.

-KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI kuzeyormanlari.org
-SARIYER KENT DAYANIŞMASI facebook.com/SariyerDayanismasi
-YERYÜZÜNE ÖZGÜRLÜK DERNEĞİ yeryuzuneozgurluk.org

EYLEMİ DESTEKLEYENLER: (Her türlü destek, katılım ve önerileriniz için: [email protected])
– Adalar Savunması
– Dört Ayaklı Şehir
– Engelli Hayvanları Koruma ve Hayvan Hakları Derneği
– Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD)
– Hayvan Hakları İzleme Merkezi (HAKİM)
– Hayvanlara Adalet Platformu (HAD)
– Heybeliada Forumu
– Kadıköy Kent Konseyi Hayvan Hakları Komisyonu
– Kızıl Dayanışma
– Sarıyer Kent Konseyi Hayvan Hakları Komisyonu

Facebook Etkinlik Sayfası

SON YAZILAR

Deprem Bilinçlendirme Semineri’nden hap bilgiler

Halkevlerinin düzenlediği Ankara Afet Hazırlık Toplantıları, AKUT Derneği’nin Deprem Bilinçlendirme Semineri ile başladı. Ankara Afet Hazırlık Toplantılarının ilk oturumu olan deprem bilinçlendirme seminerinde AKUT gönüllüleri...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

Ekoloji örgütlerinden deprem raporu: “Felaket olan deprem mi, rant ve tahakkümle işleyen yönetim sistemi mi?”

Ekoloji Hareketleri Afet Grubu Diyarbakır, Adıyaman, Pütürge, Malatya, Elbistan, Nurhak, Narlı, Antep, Antakya, Defne, Samandağ’da yaptığı incelemeler ve görüşmelerin sonucunda bir deprem raporu hazırladı. Ekoloji...

İlgili kurumlara değil; Halkımıza sesleniyoruz: Geleceğimizin de yıkıma uğramaması için bu akıl dışılığı hep birlikte durduralım!

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerin ardından mesleki ve teknik bilgimizi halkımızın hizmetine sunmak adına ilgili kurumlarla işbirliğine hazır olduğumuzu belirterek, ürettiğimiz rapor ve dosyalar ile...

ÇOK OKUNANLAR

[td_block_social_counter facebook="dergigaia" twitter="gaiadergi" youtube="channel/UCorDAuLS9gj1gFvLdmf1p2Q" instagram="gaiadergi"]