Okuma süresi: 2 dakika

Yaşadığımız topraklarda rant için saçma sapan ve gereksiz projeler üretildiğine ve uygulandığına hep tanık olduk, oluyoruz. Bu tip durumlar artık bizler için o kadar alışılagelmiş ki şaşırmakta bile zorlanıyoruz. Fakat Kısırkaya’yı özel yapan rant için yapılan bu tesislerde hayvan haklarının ihlal ediliyor ve edilecek olması.

Bildiğiniz üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sarıyer’in Kısırkaya bölgesinde çok büyük bir sokak hayvanı barınağı açtı. Bu barınak her şeyden önce bir nevi toplama kampıdır. Rant için inşa edilmiştir.

Medya her zamanki gibi gerçekleri iktidarın istediği şekilde bizden gizlerken diğer yandan iktidarın bizim yada bizlerin gözünü açmaya çalıştığımız kişilerin gözünü boyayacak yalanları servis ediyor ve sonuç olarak evinde televizyon, karşısında bu yalanları dinleyen kişilerin içi rahatlıyor ve barınakları hayvanlar için iyi bir yer sanıyorlar.

Belediyelerin 50-100 köpeklik barınaklarda bile sayısız hak ihlali yaşandı, yaşanıyor, yaşanacak. Barınaklarda yaşanan işkence, tecavüz, öldürme, yaralama, kötü muamele henüz canlı olarak karşımızda iken üstüne bir de daha büyük bir tesis açılarak dev bir barınak yani dev bir hayvan hapishanesi açıldı. Üstelik bu korkunç yapının bir kopyası da Pendik’e açılacak gibi görünüyor.

Kısırkaya barınağı her şeyden önce mevzuata ve yasalara aykırıdır. Mahkemenin işlerliğini durdurması ve kapatılması yönünde verdiği karara ne İBB ne de başka bir kurum uymaktadır.

Geçtiğimiz Pazar günü (17 Nisan 2016) bu ölüm kampı ile ilgili olarak bir protesto gösterisi düzenlendi. Çeşitli kuruluşların organize ettiği ve desteklediği bu protesto oldukça hararetli görüntülere de neden oldu.

Her şeyden önce gene katılım düşüktü. 150-200 kişi civarı idi. Her zaman olduğu gibi vegan camianın çok küçük bir kısmı eyleme iştirak ederken geri kalanı şiir ve yazı yazmak, kendi katılmadığı eylemlere başka çevreleri davet etmek ve elit varoluş rüyasını tatmin etmek durumunda idi.

17-nisan-kısırkaya-toplama-kampi-eylemi-2

Eyleme dönecek olursak saat 14.00 sularında başlayan eylem, uzun süre basın açıklamaları ve sloganlarla geçti. Daha sonra kitle inisiyatif alarak İBB önündeki yolu kapattı, ortalama 10 dakika süren yol kapatma eylemi sırasında polisin her eylemde kitleyi rahatlıkla kontrol etmek için kullandığı “ambulans geçemiyor”, “hasta var”, “vatandaşları mağdur ediyorsunuz” gibi yalanları hemen devreye girdi ve eylemdeki vicdanlı insanların saflığı kullanılarak yolun boşaltılması sağlandı.

Daha sonra protestocuların bir kısmı o an yaşanan arbedenin ardından İBB bahçesinde oturma eylemi başlattı bunun ardından kitlenin geri kalanı da oturma eylemine katıldı. Sloganlar, basın açıklamalarının ardından kitle tekrar geleceklerini hatırlatarak alanı boşalttı.

İBB halen, Kısırkaya barınağı konusunda kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye ve hayvan hakları ve yaşam hakkı ihlallerini sürdürmektedir. Dur demek ellerimizde.

İstanbul ve Türkiye’deki barınakların genel durumu ve  gerçekler ile ilgili güncel bilgiler almak için şu sayfayı takip edebilir siniz.