Okuma süresi: 2 dakika

Bir duygu halini paylaşmaya çalışacağım. Kalbin genişlediği doğal olarak yaymak istediği bir paylaşım bu. Hatha’nın soğumalarına doğru geçerken matsyasana’da ne hissediyorsunuz? Entelektüel bir şey yok değil mi o an’ın içinde?

Zihin sustu mu yani? “Lower Manas ve Higher Manas” işini çözdük mü? Bilmem ki. Bunu düşünmeye bile gerek yok. Düşünce ile elde edilecek bir tanımlama değil bu. Nasıl olacak? Daha yüksek bir yere geldiğinizde ancak daha altta olan bir şeyi tanımlarsınız. Mesela fizik bedeni nasıl tanıyoruz? Beden bir alt realiteden gelen bir araç. Onun üzerinde deneyler yapıyor, bilgileri alıyoruz. Ancak bizim üzerimizdeki realitelere deneyler yapabiliyor muyuz?

Objektif olarak Manas düzlemini ve alt düzlemleri kullanırsak, astral düzlemi ve alt düzlemlerini inceleyebiliriz. Bu kesin yargı olarak değil, bir pratik hali vermeye çalışıyorum. Bir yere gittiğinizde bazı nirengi noktalarına ihtiyaç duyarsınız. Burası neresi? Ne var burada? Daha önce oralara gitmiş birilerinin bıraktığı izlere ya da söylediği yere bakıp kendi konumunu anlarsın. Fiziksel realite bizim kayamız, tamam, daha ileride olanlar?

Bunun için yukarıdaki parçayı dinleyebiliriz. Kalpten akan bağlar bize iyi gelsin. Düşüncenin kendisine gidip, benim şu andaki halimi tanımla dediğinizde, hafızadan, beyinden değişik yerlerden görüntüleri, kayıtlı beş duyunun basılmış fişlerini getirir. Mesela 85730712847 bu bir hal olsun. Elinizde düzgün nirengiler yoksa nedir bu hal? Beyin devreye girer ve bu kodu size verir. Sizde kioska gidersiniz ve sanal gerçeklik içinde kendi bulunduğunuz halle özdeşleşerek bir hal yaşarsınız. Çok iyiyim, dürüstüm, yalan söylemem gibi şeyler vardır o kioskta. Kim söyledi bunu? Beyin söyledi, objektif gözlemlerin var mı?

Manası bırakalım kendi haline. Duygulara baklım, Ajeet’i özdeşleşmeden dinleyelim ve bize fikir versin.