Okuma süresi: 2 dakika

Ankara’da Yüksel Caddesinde bulunan İnsan Hakları Anıtı’nın etrafındaki polis bariyeri 430. gününde kaldırıldı. Ankara’da LGBTİ+ etkinlikleri yasağı ise hala devam ediyor.

nkara’nın Kızılay semtinde bulunan, elinde 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen İnsan Hakları Bildirgesi olan İnsan Hakları Anıtı, (Kitap Okuyan Kadın Heykeli) pek çok eyleme ev sahipliği yaptığı, KHK ile ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına alınana kadar eylemlerini sürdürdükleri bir heykeldi.

Kitap Okuyan Kadın Heykeli, 22 Mayıs 2017 tarihinde polis bariyerleri ile çevrilmişti. Gözaltına alınan heykel, bugün (26 Temmuz) 430 gün sonrasında serbest bırakıldı.

Peki ya LGBTİ+ Hakları?

Ankara Valiliği, 19 Kasım 2017 tarihinde internet sitesinden yayınladıkları bir bildiri ile LGBTİ+ etkinliklerini “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıklar” gerekçesini göstererek süresiz olarak yasakladığını duyurmuştu. Yasağın bildirilme tarihi içerisinde Pembe Hayat Derneği tarafından gerçekleştirilen 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Haftası etkinlikleri ise bu gerekçe ile ikinci gününde iptal edilmişti.

16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan Alman LGBTİ Film günleri ise önce hedef gösterilmiş, ardından yine aynı gerekçe ile yasaklanmıştı.

Sadece Ankara yasağı değil, İstanbul’da da pek çok etkinlik yasaklanmıştı. KuirFest, Pera ve British Council ortaklığı ile 25 Kasım’da yapılması planlanan “Kuir Kısalar Gösterimi” etkinliği, yasaklanarak ileri bir tarihe alınmış ve ardından tekrar yasaklanmıştı. İstanbul Onur Yürüyüşü de bu sene yasaklı olan LGBTİ+ etkinliklerinden.

Biri İdare Mahkemesi’nde, diğeri AİHM’de toplam iki dava

LGBTİ+ etkinliklerinin yasaklanması üzerine KaosGL ve Pembe Hayat Derneği, yasak kararına karşı dava açtı. KaosGL, AYM’de tedbir talebinin reddedilmesi üzerine yasak kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyarak yasak kararının görüşülmesini ve tedbir alınmasını talep etti. KaosGL’nin AİHM’deki duruşma tarihi henüz belli değil.

Pembe Hayat Derneği ise yürütmenin durdurulması istemli davasının duruşması 24 Mayıs tarihinde Ankara 13. İdare Mahkemesi tarafından görüldü. Duruşmaya katılan Pembe Hayat ve KaosGL’den avukatlar, kararın ayrımcı ve hakları ihlal ettiğini bildirdi. Dava hakkındaki karar henüz verilmedi.