Felsefenin yüksek kubbeli anılış yerlerinden, yere, zemine, yerele inmiş halinin festivalinin yapıldığını duyunca ilgisiz kalamadık ve kendimizi Ahmetbeyli’de bulduk. Burası turizmin renkli yüzünün dışında kalan sakin bir kıyı. Daha çok civar köylerin insanlarının tercih ettiği, bol yıldızlı otellerin, janjanlı illüzyonun dışında kalmış bir yer. Klaros Felsefe Sanat ve Kehanet Festivali bu yıl ilk defa düzenlenen ve gelenekselleşmesi düşünülen bir festival.


Klaros Neresidir?
Klaros, Kahin Tanrı Apollon’un Anadolu’daki iki önemli kehanet merkezinden biridir. İzmir, Menderes İlçesi’nde, Ahmetbeyli (Ales) yer alır.
Klaros Kehanet Merkezinin Manto’nun gözyaşlarından oluştuğu anlatılır. Klaros’da ilk bilicinin bir kadın olmasına rağmen daha sonraki dönemlerde biliciler her zaman için erkeklerden seçilmişlerdir. Önceleri sadece kent delegelerinin başvurusuna açık olan Klaros, Büyük İskender’in Klaros’a kişisel bir başvuru yapması ile kişisel başvuruları da kabul etmeye başlamıştır. Bu olaydan sonra oldukça ünlenen Klaros, Barbarları da (Yunan olmayan halkları) kabul eden bir kehanet merkezine dönüşmüştür. MS 4. yüzyılda Hıristiyanlğın yayılması ile birlikte Klaros terkedilmiştir (Vikipedia).
Felsefe Yaşamdır
“Felsefe yaşamdır,” sloganından hareketle şekillenen festivalde iklim krizinden, ezoterizme, aşktan, antikiteye geniş bir yelpazede tartışmalar yürütülüp, bu tartışmalar, müzik, tiyatro, yoga vb. desteklenmiş olarak izleyenle buluşuyor.
Festival Havası
Felsefenin festivali olur mu? Kehanet, neyin kehaneti, demeyin. Sıcak bir ortamda bir yandan yürütülen tartışmalara katılmak diğer yandan sanatsal etkinliklerle bu samimi ortamın kattıklarının yörenin kültürüne kattığı zenginlikleri düşünün.
Aynı samimiyetle devam etmesini umduğum festivale katılmak için halen harekete geçebilirsiniz ya da gelecek yıllarda festival ilginizi çektiyse katılım için ajandanıza not almanız mümküm. Katılmak isteyebilecekler için programın devamını paylaşmak isterim. “İyi” fikirlerle ve eylemlerle oluşacak bir geleceğe doğru sağlıcakla kalmanız dileklerimle.