Ana Sayfaİnsan ve ToplumYeşil FelsefeKoda Quest: Haydi çocuklar dünyayı kurtarıyoruz

Koda Quest: Haydi çocuklar dünyayı kurtarıyoruz

-

Cool the Earth, Kuzey Kaliforniya’da temeli atılmış kâr amacı gütmeyen bir çevre organizasyonu. Bu kuruluşun çok basit ve güzel bir amacı var. Zarar gören ve incinen gezegenimizi koruma bilincini çocuklara aşılamak.

Peki, bunu nasıl yapıyorlar? Okul çağındaki çocuklara ve ailelerine iklim değişikliği hakkında bilgi verip daha sonra onların bu bilgileri kullanarak günlük yaşamlarında uygulayacakları bir iki değişiklikle doğaya verdikleri karbon salımı miktarını düşürmelerini sağlıyorlar.

Şu anda 100’den fazla okulda aktif etkinlikler düzenleyen organizasyon, 2015 Dünya Günü‘ne özel bir mobil oyun geliştirdi. Tüm işletim sistemlerinden ücretsiz olarak erişilebilen uygulamanın kahramanı ise Disney yapımı Ayı Kardeş filminden esinlenilen pofuduk Koda.

Koda Quest adlı oyunun başlangıcından ne kadar ince düşünülmüş olduğunu fark edebiliyoruz. Oyuna giriş yapmak için iki seçenek buluyor; çocuk olarak mı oynamak istersiniz yoksa aile olarak mı önerisini görüyoruz. Aile olarak oynamak isterseniz e-mail adresinizle giriş yaparak çocuğunuzun gelişimini mail yoluyla takip edebiliyorsunuz.

Oyunumuza giriş yaptıktan sonra buzdağında oturan Koda’yı görüyoruz ve ışıkları açık bıraktığımız, çöplerimizi geri dönüştürmediğimiz, su kaynaklarımızı hunharca israf ettiğimiz bir dünyada Koda’nın buzdağının eridiğine ve evsiz kaldığına şahit oluyoruz. Tüm oyun boyunca ilk ve tek üzücü sahne bu.

Koda Quest 2

Daha sonra çocuklardan bazı görevler yapmaları isteniyor. Bu görevleri sadece mobil cihaz üzerinden birkaç tuşa basarak değil gerçekten verilen süre içerisinde evdeki tüm gereksiz muslukları kapatmak, ışıkları söndürmek, yemek artıklarını değerlendirmek gibi verimli ve yapıcı bir şekilde çocuklara öğretiyor. Koda’yı beslemek ve onun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için aynı zamanda sanal olarak denizden çöpleri toplamak ya da karbon bulutlarını yok etmek gerekiyor.

Sevimli Koda ile aralarında gün geçtikçe duygusal bağ kuran çocuklar verilen görevler sayesinde bilinçli ve iklim değişikliğine duyarlı insanlar haline geliyor. Aileler ise belli bir seviyeden sonra çocuklarla birlikte oyuna dahil oluyor.

Koda Quest 3

Geçtiğimiz sekiz yıl boyunca Cool the Earth organizasyonu, 200 binden fazla çocuğa ulaşarak onlara bazen kutup ayısı kostümü dağıtmak bazen evde doldurmaları gereken kuponlar vermek gibi hem eğitici hem de eğlenceli programlar yürüttü. Bu yeni çıkan oyun uygulamasıyla birçok çocuğa ve onların ailelerine daha geniş kapsamlı ve zaman sınırlaması olmadan ulaşabilmenin mutluluğu tüm ekibi sarmış durumda.

Organizasyonun kurucusu Carleen Cullen bu mutluluğu şöyle anlatıyor;   

Biz tüm dünyadaki çocuklara ve dolayısıyla onların ailelerine ulaşmak hedefiyle bu uygulamaya başladığımızda bunun en düşük maliyetle ve en geniş kapsamla olmasına çok büyük özen gösterdik, bu amaç için çok çaba harcadık. Bizim çocuklarla beraber yaptığımız etkinlikleri tüm aileler basit ve ucuz bir şekilde kendileri evlerinde uygulayabilmeliydi. İki sene öncesinin istatistiklerine baktığımızda Amerikadaki 8 yaş altı çocukların %52’si evlerinde tablet veya akıllı telefon ulaşımı sağlayabiliyordu, şu an bu oran %75 ve gün geçtikçe daha da artıyor. Bu uygulama kısa vadede bir şeyi değiştiremez ancak çocuklar büyüdükçe kazandıkları bilinçle doğaya verdikleri zarar mutlaka azalacaktır.

Kaynak: Sierra Club

Hazırlayan:Esra Aydın

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Bahar geldi: Aylardan Mayıs, günlerden Hıdırellez; gününüz hep güneşli, talihiniz hep bol olsun

Zaman akıp gider... İnsan bu hayattan geçerken nice mevsimleri ve nice baharları da beraberinde yaşar. Belki farkındadır, belki de bilincinde değildir ama kaç kez kim...

Ekoloji ve Kadının Kesişim Noktası: Ekofeminizm

Feminizm, 18. yüzyılda İngiltere’de ortaya çıkan ve 1792 yılında Mary Wollstonecraft’ın ''A Vindication of the Rights of Women'' adlı eseriyle akademik alanda yer edinmiştir. Kadın...

AKP ve MHP bu sefer de Eskişehir’deki hayvanlara saldırı hazırlığında

AKP ve MHP Türkiye'nin doğasından öyle nefret ediyor ki hiçbir yerde yeşil, orman, hayvan görmek istemiyorlar. Ağacı odun, hayvanı et ya da zevk malzemesi olarak...
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Siz de Gaia Dergi'de yazılarınızın çıkmasını istiyorsanız [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol