Okuma süresi: 3 dakika

Nekropsi’den Cem Ömeroğlu, Nekropsi ve Kurban’dan bildiğiniz Kerem Tüzün, Siddartha’dan tanıdığımız Kaan Sezyum’dan oluşan Kök, bu sene 11 yaşına giriyor. Bu vesileyle de yeni albümün ve parçaların öncüsü olan bir kayıtla karşımıza çıkıyor. Fırsatı bulmuşken grup ile Sanki’yi konuştuk.

Sanki’nin kapağını Burak Şentürk oluşturmuş. Şentürk yurt dışında Green Day, Nike ve Star Wars gibi projelerde de çalışmış bir isim. Sanki’nin kapak çalışmasında da birçok detay bulabilmek mümkün.

S: Selamlar, sanki bir an gibi yaşatıyorsunuz bizi. Single nasıl oluştu biraz bahsedebilir misiniz lütfen?

Kerem: 40 senelik müzikal geçmişin yaratıcı bir anlık screenshotu alınarak oluştu.

S: Sanki’yi ilk dinlediğimde hemen Children of Bodom’a gittim. Bu soru sanırım Cem’e gidiyor J Neler yaparsın, kimleri dinlersin, vakit nasıl geçer?

Kaan: Cem’in işler karışık.

Kerem: Bu soru gitmiş Cem’e.

Cem: Sanki’den Children of Bodom’a gitar tonu ve aksanlarından giden bir yol varmış, öğrendik bu şekilde. Metal pek dinlediğim söylenemez ama geçmişte yeterince dinlemiş ve çalmış olduğumuz ortada. Vakit müzisyen perspektifinde geçmiyor uzun zamandır, ötesi magazini pas geçiyorum.

S: Kök nasıl oluştu? 11 senedir bir arada olmak grup için zor olsa gerek. Neler yaşadınız en kötü, buraya kadar dediğiniz neydi ve sonrasında ne oldu?

Kaan: En kötü olarak bir gün itlik ve serserilikten uyuyakalıp provayı kaçırdım. Ama yıllar önceydi. Onun dışında bence çok iyi anlaşan ender gruplardan biriyiz. Zaten gruptan önce bir organizma gibiyiz.

Kerem: Gerçek anlamda kötü bir şey yaşamayan bir ekibiz.  Bu işte bir yanlışlık olmalı…

S:  Albüm kapağı başlı başına bir çalışma olmuş. Uzaylı yaratıklar bizi ele geçirmeden önce bir şarkı dinleyecek vakit bırakıyor bize. Burak ile nasıl başladı kapak çalışmaları?

Kaan: Burak Şentürk çok eski bir arkadaşımız. Hatta arada ‘Gelse de bize vokal yapsa, gitar çalsa’ bile diyoruz. Geçmişte yollarımız çok kez keşişti kendisiyle. Sanki için de ‘Abi bize bir kapak yapar mısın?’ dedik ve gerisini ona bıraktık. Umarız ileride de kendisiyle çalışacağız.

Kerem: 90’ların kritik karakterleri hala karanlık köşelerinde aktifler ve enerji yaymaya devam ediyorlar.  Burak manav listesi yapsa gene onu albüm kapağı yapardım ben olsam…

S:  Siddartha’dan Kök’e davul baya değişmiş gibi geldi… Bu konuda ne demek istersin Kaan, sanki senin için nasıl oluştu?

Kaan: Davul değil de davulcu değişti sanki. Bu arada Siddartha’daki davulların bazılarını şimdi kayda girsem çalamam gibi geliyor. Zamanın ruhu herhalde. O albümün davul kayıtları toplanda 12 saat sürmüştü. Biraz aceleye gelmiş gibi görünse de parçalardaki hissi özetleyerek vermek istiyordum. Yeni parçalarda daha da acayip davullar, hatta olmayan davullar bile olabilir. Cem Karaca anısına kaydettiğimiz Bindik Bir Alamete parçasındaki vurmalı / davul bölümleri örneğinde bakarsak gelecekte neler gelecek görebiliriz.

S: Şarkı sözleri bize zaman ve yaşananlarla ilgili değişik bir bakış açısı veriyor. Bir emin olamama hali midir sizin için sanki? Sözler hakkında neler söylemek istersin Cem?

Cem: Sözler hakkında konuşmak pek hoşuma gitmiyor, meali vs. Geçenlerde şuna benzer bir şey çarptı gözüme;

“…İnsanların bir çoğu hiç ölmeyecek gibi yaşarlar. Ve yine bir çoğu hiç yaşamamış gibi ölürler…”

Bu parçanın sözlerinin bir özeti olabilir aslında. Emin olamama haline katılmasam da, sözlerin parça içinde yarattığı etkinin her kulakta ve algıda farklı olma halleri beni daha çok ilgilendiriyor. Siz öyle algılamışsınız ve odur.

S: Yaşadığımız sıkıntılı zamanlarda müzisyen olarak bir şeyler yapabilmek oldukça zor olsa gerek. Siz neler yaşıyorsunuz zorluk olarak neler söylemek istersiniz

Kaan: Valla benim tek sıkıntım gece provadan sonra eve dönüş ve evde duruş. Çünkü prova sonrası el ayak titriyor, insan heyecandan uyuyamıyor. Bir de herkes çok yoğun olduğundan istediğimiz sıklıkta bir araya gelemiyoruz.

Kerem:  Müziğe yeterince zaman ayıramamak ve bir potansiyelin uçlarını bilmeden kenarında gezinmek kırıcı olabiliyor.  Ama ona da şükür.

S: Son olarak da konserlerden bahsedelim. Bu yıl konserlere katılacak mı KöK?  Bir de İstanbul’da sahne aldığınız bir yer var mıdır?

Kaan: Açtım ellerimi dilenci gibi çok görme ne olur, çevirme geri… Dilerim tanrıdan ki bol konser yaparız. Zeytinli çok güzel geçti, umarım diğerleri de çok güzel geçer.

Kerem:  Bu yılki konserlerin telefon ve maillerini alabilirsem alçılayacağım hepsini.

Grupla ilgili linkleri de aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

| Facebook Sayfaları | Spotify Üzerinden Dinlemek İçin |

Ayrıca albüm bilgileri de burada

Gitar & Vokal: Cem Ömeroğlu
Bas Gitar: Kerem Tüzün
Davul: Kaan Sezyum

Müzik: Kök – 2014
Söz: Cem Ömeroğlu
Kayıt: Murat Gülbay & Kök
Mix: Kök
Mastering: Pieter Snapper – 2016

Plak şirketi: Lin Records