Ana SayfaYeşilPaylaşım ve SürdürülebilirlikKomün bahçesinde ürettiği gıdayı tüm insanlarla bedava paylaşıyor

Komün bahçesinde ürettiği gıdayı tüm insanlarla bedava paylaşıyor

-

2012’de Austin, Teksas’ta başlayan Yiyecek Bedava hareketinden ve çeşitli gerilla bahçecilik hareketlerinden esinlenerek evinin bahçesinde yetiştirdiği meyve, sebzeleri ve bunların tohumlarını mahallesindeki insanlara sunan Avustralyalı Lou Risdale ile tanışın.

ABD’deki Yiyecek Bedava projesi, bozulmaya başlamış tarım sisteminden bağımsızlık kazanarak, “topluluk ve yiyecek üretme” şiarıyla yola çıkmış bir hareket. İnsanlara, komşularıyla ilişki kurarken, mahallelerinin her tarafını, herkese bedava ürünler sunan bahçelerle nasıl doldurabileceklerini gösteriyorlar. Bu proje, değerlendirilmediği takdirde arazi yükseltme malzemesi olarak kullanılacak kaynakları değerlendirerek kuruluğa dayanıklı, düşük maliyetli bahçeler üretiyor. Şimdiye kadar ABD’de bu projeyle ilişkilenen kentlerin sayısı ise yaklaşık 190.

Kendisi aslında müzik endüstrisinde yer alan Lou Risdale, Avustralya’nın Ballarat banliyösüne taşınıp bahçesini işlemeye başladığında, yetiştirdiği ürünlerin kendisine fazla geldiğini görerek, bu ürünleri arkadaşlarıyla ve komşularıyla paylaşmaya başlıyor.

Avustralya’nın politik gündeminin olumsuzluğundan çok bunaldığı günlerde, yaptığı şeyi büyütmeye ve lokal alana taşımaya karar veriyor. Bunun yerel ilişkileri ve paylaşım bilincini kuvvetlendirmek için bir araç olarak kullanılabileceğini düşünüyor ve yetiştirdiği ürünleri evinin caddesine taşıyor.

Yiyecek Bedava 2

İlk başlarda yiyeceğin bedava olmasına aklı çıkan mahalleli, uygulamanın pratiği ilerledikçe, birbiriyle tanıştıkça ve paylaştıkça pek çok önyargısını kırmış (İnsanlar, caddeden yiyecek almaktan bir süre çekinmişler.)

Lou 2014 Ekim’inde bunu yapmaya başladığında, Avustralya’da tekmiş. Fakat şimdi, ondan ilhamla binlerce kişi bahçelerinde ürün yetiştirerek ve mahallelerinde paylaşmaya başlayarak bu hareketin bir parçası olmuş.

İnsanlar birbirlerinin bahçelerine sadece yiyecek almak ya da takas etmek için değil; diyalog kurmak için de gelmeye başlamış. Şimdi, ürünlerini görmek için her gün 20 ila 100 arasında ziyaretçi geldiğini belirten Lou Risdale, “Bu bütün mahalleliyle tanışmamı ve topluluğa kendimi çok daha ait hissetmemi sağladı” diyor.

Yiyecek Bedava 3

“Örneğin, çocuklarını doyurmakta zorluk çeken veya alkol, uyuşturucu problemi yaşayan pek çok ziyaretçimiz var, bu insanlar her zaman sağlıklı besinlere ulaşamayabiliyorlar. Biliyorum ki caddeye gelmeyi seviyorlar çünkü kimsenin onları yargılamadığını, neden gelip yiyeceklerden aldıklarını sormayacağını biliyorlar. Yiyecek Bedava’nın en büyük özelliği de bu, kimse yargılanmıyor. Hikayelerinin ne olduğuna bakılmaksızın, herkes gelip buradaki yiyeceklerden alabiliyor. Amacım, gelen herkesin caddeye yüzünde bir gülümseme ile veda etmesi –ve yiyecekle! Ya da oraya yiyeceklerini ve gülümsemelerini bırakabilirler.”

Yazar notu: Türkiye’nin kırsal kesiminde büyüyen benim gibi arkadaşlar için bunun şaşırtıcılığı biraz tartışmalı tabii, eklemeden edemedim.

Kaynak: The Plaid Zebra

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

WWF’den Söke’de Onarıcı Tarım buluşması

WWF(Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Dünya Toprak Günü'nü paydaşlarıyla birlikte kutladı. Aydın Söke’de gerçekleştirilen ‘Onarıcı Tarım’ buluşmasında yöre çiftçileri ile biraraya gelindi. 2019'da başlayan uygulamaların sonuçlarının...

Esnek çalışma iklim değişikliğiyle mücadelede yeni bir silah olabilir

Citrix’in de destek verdiği Yeşil Gelecek Endeksinin (Green Future Index) ortaya koyduğu üzere, yeni çalışma modelleri yalnızca konfor sağlamakla kalmıyor, iklim değişikliğiyle mücadeleye anlamlı bir...

Girişimci kadınlar Giresun’da atalık tohumlarla organik üretimi e-ticarete taşıdı

Özellikle son bir yıla yakın süredir içinden geçilen bu zorlu pandemi sürecinde evde yemek pişirme oranı oldukça arttı. Aynı zamanda gıdanın bağışıklık üzerindeki etkisi ve...
Sinefin Gis
Sinefin Gis
1994 Şubat ayında Hatay'da doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okuyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol