Okuma süresi: 2 dakika

Refleksoloji ile el ve ayaklardaki sinir uçları uyarılarak güçlü bir gevşeme sağlanır. El ve ayak refleksolojisi 5 bin yıl öncesinde Çin’de vücudun kendi kendini iyileştirme yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Bu teknik doğal tıbbın kendi kendini sağaltma prensibi ile çalışmaktadır.

İnsanlığın kendi kendine iyileşme sürecinin inşasıdır dokunarak iyileştirme sanatı. Refleksolojinin tarihçesi tüm ayrıntılarıyla günümüze kadar ulaşmamıştır, fakat Mısır Saggara’daki MÖ 2330’dan kalma bir mezarda el ve ayaklarına masaj yapan insanlar resmedilmiştir. Bulunan hiyeroglif yazısında hasta “beni incitme” derken şifacı “sana böyle davrandığım için bana teşekkür edeceksin” der.

Günümüz de refleksoloji 20’nci yüzyılın başlarında Amerikalı Dr. William Fitzgerald’ın, Fizyoterapist Dr. Joe Shelby Rileyy ve Masöz Eunice Ingham tarafından geliştirilmiş. 1930’ların başında ayak ve avuç içini inceleyerek hassas noktalar tespit edilip anatomik ve fizyolojik karşılıkları bulunarak vücut haritası çıkarılmıştır. Bu tekniğe de refleksoloji adı verilmiştir.

Felsefesi

Refleksoloji, bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen el ve ayaklardaki refleks noktalarına uygulanan baskı (pres) yöntemidir. Bu teknik ile bedenin kendi kendini iyileştirme mekanizması harekete geçirilerek fizyolojik bir rahatlama sağlanır. Tedavinin hızlılığı kişinin fiziksel, duygusal, zihinsel ve çevresel özelliklerine bağlıdır.

Refleksoloji

Refleksoloji de tıpkı akupunktur gibi Uzak Doğu tedavi yöntemlerindeki yaşam enerjisinin (chi) kesintisiz akışını sağlama ilkesi ile çalışır. Bu enerjinin vücudun içinde rahatça dolaşması gerekir. Ancak stres, tansiyon, hastalıklar ve travmalar yüzünden bu akış kesintiye uğrayabilir.

Refleksoloji el ve ayaklardaki şifa haritalarına uygulanan basınçla, o noktalarla ilişkili olan çeşitli organlar ve hücrelerde, sonuçta tüm vücutta serbest enerji akışı sağlamayı amaçlar. Buna da vücudun kendi kendini iyileştirmesi denir.

Refleksoloji 3

İyileşme sürecinde en etkili yöntemlerden biri, kendi kendine uygulanan vücut sıcaklığı ile yapılan ovma-dokunma-pres yöntemleridir. Bu tıbbi bir yöntem olmakla birlikte iç güdesel bir yaklaşımın da ta kendisidir. Örneğin; karnımız, böbreğimiz ağrıdığında, göğsümüz sıkıştığında elimizi sorun yaşanan bölgeye koymak; daha iyi hissetmemizi, ağrılarımızın dinmesini kolaylaştıran iç güdüsel dokunuşlardır.

Refleksoloji dünyanın birçok yerinde sağlık sistemleri tarafından uygulanan, devlet tarafından karşılanan bir tedavi yöntemiyken Türkiye’de hâlâ özel kliniklerde fahiş fiyatlarla uygulanıyor. Refleksoloji insanlığın en eski iyileşme mekanizmalarından biri ve bu sebeple de söz konusu mekanizmanın doktor ve fizyoterapistlerin güdümünden çıkıp her evde, her mahallede hayat bulmasını, bu bilgilerin komünleşmesini sağlamak zorundayız.

Sağlık sizin ellerinizde, zihninizde. Bu gücü harekete geçirebilmek için elinizi sık sık alnınıza kalbinize sıkıntı olduğunu düşündüğünüz organlarınızın üzerine koyarak, kendinizi iyileştirebileceğinizin farkına vararak iyileşme sürecinizi başlatın.