Öncelikle kısa bir uyarı! Bu yazı, arama motoruna Joe Webb yazınca karşınıza çıkan Amerikan futbolu oyuncusu Joseph Webb ile ilgili değildir.

Bizim yazımız, topladığı eski dergiler ve her türlü basılı görseli kullanarak kendi kolaj çalışmalarını yapan ve bunu yaparken de hiçbir fotoşop tekniğini kullanmayan Joe Webb hakkında.

Joe Webb 1976 doğumlu ve halen İngiltere’de yaşıyor. Webb, kullandığı görsellerde çok basit, az ama öz değişiklikler yapıyor. Böylece kullandığı orijinal arka plan fotoğrafını daha sürreal bir hâle getirebiliyor.

Yaptığı bir röportajda kendini ve sanatını “Gazetelerden topladığım görselleri birbiriyle birleştirerek kolajlar hazırlıyorum. Genellikle bu görselleri modern dünyanın çılgınlıklarını anlatan aynı gazeteden buluyorum. Bütün çalışmalarım el emeği ve kesinlikle bilgisayar kullanmıyorum. Görselleri trenlerde, otobüslerde, reyonlarda bulunan gazete ve dergilerden topluyorum. Çalışmalarım genelde iki ya da üç tane görselin basit bir şekilde birleşiminden oluşuyor. Bu sayede arka plandaki orijinal manzarayı yeni bir fikirle yeniden yaratabiliyorum. Umuyorum ki bir gün tamamen teknolojiden arınmış bir insan haline gelirim. Her ne kadar sanatımı internet sitesi üzerinden tanıtmaya çalışsam, iPhone ve Facebook kullansam da bu durum çok kafa karıştırıcı. Keşke 100 sene önce doğsaydım” şeklinde anlatıyor.

Webb’in çalışmaları internette büyük ses getirmiş ve yüzlerce hatta binlerce insan tarafından internet üzerinden paylaşılmıştır. Joe dünyanın birçok yerinde açtığı sergilerde eserlerini sergilemiştir. Sanatçının orijinal kolajlarına ve baskılarına Londra’daki Saatchi Galerisi‘nden ulaşabilirsiniz.

Modern dünyanın rahatsız edici gerçekliklerini sarkastik kolaj çalışmalarıyla anlatan adam Joe Webb-1Modern-dünyanın-rahatsız-edici-gerçekliklerini-sarkastik-kolaj-çalışmalarıyla-anlatan-adam-Joe-Webb-15 Modern dünyanın rahatsız edici gerçekliklerini sarkastik kolaj çalışmalarıyla anlatan adam Joe Webb-2 Modern-dünyanın-rahatsız-edici-gerçekliklerini-sarkastik-kolaj-çalışmalarıyla-anlatan-adam-Joe-Webb-3 Modern-dünyanın-rahatsız-edici-gerçekliklerini-sarkastik-kolaj-çalışmalarıyla-anlatan-adam-Joe-Webb-4 Modern dünyanın rahatsız edici gerçekliklerini sarkastik kolaj çalışmalarıyla anlatan adam Joe Webb-5 Modern dünyanın rahatsız edici gerçekliklerini sarkastik kolaj çalışmalarıyla anlatan adam Joe Webb-6 Modern dünyanın rahatsız edici gerçekliklerini sarkastik kolaj çalışmalarıyla anlatan adam Joe Webb-7 Modern dünyanın rahatsız edici gerçekliklerini sarkastik kolaj çalışmalarıyla anlatan adam Joe Webb-8 Modern dünyanın rahatsız edici gerçekliklerini sarkastik kolaj çalışmalarıyla anlatan adam Joe Webb-9 Modern-dünyanın-rahatsız-edici-gerçekliklerini-sarkastik-kolaj-çalışmalarıyla-anlatan-adam-Joe-Webb-10 Modern-dünyanın-rahatsız-edici-gerçekliklerini-sarkastik-kolaj-çalışmalarıyla-anlatan-adam-Joe-Webb-11 Modern dünyanın rahatsız edici gerçekliklerini sarkastik kolaj çalışmalarıyla anlatan adam Joe Webb-12 Modern-dünyanın-rahatsız-edici-gerçekliklerini-sarkastik-kolaj-çalışmalarıyla-anlatan-adam-Joe-Webb-13 Modern dünyanın rahatsız edici gerçekliklerini sarkastik kolaj çalışmalarıyla anlatan adam Joe Webb-14

Kaynak: Bored Panda