Konak Belediyesi tarafından bu sene ilk defa düzenlenecek olan Konak Belediyesi Tarık Dursun K. Kısa Film Festivali için başvurular 1 Mayıs 2017 de sona eriyor. Tüm kısa filmcilere açık olan festival, Türkiye’de bir ilk olarak tamamen web portalı üzerinden gerçekleşecek. Katılımcıların www.tarikdursunkkisafilmfestivali.com ya da www.tarikdursunkkff.com web sitelerimizdeki yönlendirmeleri takip etmeleri yeterlidir.

Konak Belediyesi Tarık Dursun K. Kısa Film Festivali nedir?

Konak Belediyesi Tarık Dursun K. Kısa Film Festivali, ilkinin bu yıl yapılacağı, tamamen dijital platformda online olarak düzenlenen sinema ve kısa film merkezli bir sanat festivalidir. Alışılagelmiş festivallerden farklı olarak, belli bir bölgede, sınırlı sayıda salonda, sınırlı sayıda izleyici kitlesine hitap etmek yerine, kısa filmcileri ve filmlerini online, tüm film severlere ulaştırmayı hedefliyor.

Festivalin amacı

Konak Belediyesi Tarık Dursun K. Kısa Film Festivali, adından da anlaşılacağı gibi Tarık Dursun K. özelinde İzmir’in çıkardığı onlarca kültür üreticisine vurgu yaparak, kentin ve ilçemizin kültür dünyamıza katkısının altını çizmeyi amaç edinmiştir. Bir diğer amacımız ise edebiyatçı yönüyle öne çıkan Tarık Dursun K.’nın güçlü bir anlatım dili olan sinemacı kimliğine vurgu yapmaktır.

Düzenlenecek olan serbest temalı kısa film yarışmasıyla filmlere, hem “Halk Oylaması Ödülü” hem de “Jüri Ödülü” vererek, genç sinemacıları desteklemeyi ve cesaretlendirmeyi önüne hedef olarak koyan festival, her yıl verilecek olan Tarık Dursun K. senaryo ödülleri sayesinde, İzmir temalı kısa filmlerin çekilmesine ön ayak olmayı da amaçlıyor. Konak Belediyesi, festival aracılığıyla tüm Türkiye’deki tüm kısa filmcileri bir dijital platformda toplamayı da hedefliyor.

Konak Belediyesi Festival kapsamında bir kısa film yarışması bir de senaryo yarışması düzenliyor

Kısa filmcilerin daha fazla film yapmalarını sağlamak amacıyla festival kapsamında ödüllü kısa film yarışması ve ödüllü senaryo yarışması düzenleniyor. Yarışma kapsamında maddi, manevi çeşitli ödüller dağıtılıyor. Kısa Film yarışması için her hangi bir tema sınırlaması yok. 1 dakikadan az olmayan, 20 dakikayı aşmayan, dramatik yapılı, deneysel, animasyon, belgesel türündeki tüm kısa filmlere açık.

Konak Belediyesi Tarık Dursun K. Kısa Film Festivali kapsamında her yıl bir de tematik kısa film senaryo yarışması düzenleniyor. Her yıl belirlenen tema ışığında senaryo yarışmasının içeriği hazırlanıyor. Yılın teması belirlenirken, yenilikçilik, çok kültürlülük, demokrasi kültürü, kent tarihi ve bilinci, toplumsal adalet duygusu gibi kavramlar referans alınıyor.

Festivalin senaryo yarışması için bu yıl, “İzmir ve Göç” temasını belirledi.

Yarışmaya kimler nasıl katılabilir ?

Yarışmaya Ocak 2014 yılından sonra çekilen, 1 dakikadan az olmayan, 20 dakikayı geçmeyen dramatik yapılı, belgesel, deneysel ya da animasyon türündeki tüm filmler ve senaryo yarışması temasına uyan tüm senaryolar katılabiliyor. Daha önce herhangi bir yarışmada ödül almış olmak katılmaya engel değil. Katılım için festivalin web sitesine ücretsiz üye olmanız, festival için açılan YouTube kanalına abone olmanız, kendi profilinizi oluşturmanız ve sitedeki katılım sözleşmesini onaylayıp sitenin yönlendirmesini takip etmeniz yeterli.

Yarışmanın ödülleri neler?

 • En İyi Film Jüri Ödülü: 5000 TL
 • En iyi Film Halk Oylaması Ödülü: 5000 TL
 • İzmir ve Göç temalı Kısa Film Senaryo Yarışması Ödülü: 5000 TL

Festival Jürisi:

 • Handan İpekçi (Yönetmen – Senarist – Yapımcı)
 • Ahmet Büke (Yazar)
 • Ömer Can (Yapımcı – Yönetmen)
 • Baybars Tekin (Görüntü Yönetmeni)
 • Aziz İmamoğlu (Kurgu Yönetmeni)
 • Engin Bayrak (Besteci – Kompozitör)
 • Engin Kılıçatan ( Yönetmen – Akademisyen)
 • Yusuf Saygı ( Yapımcı – Yönetmen – Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Organizatörü)

Ayrıca en iyi film senaryosunun çekilebilmesi için yapım, ekipman ve istendiğinde ekip desteği de sağlanıyor.

Siteye üye ol, profilini oluştur, filmini ya da senaryonu yükle, festivale katıl…