Okuma süresi: 2 dakika

Yaşam savunucuları dün, kömür sevdalısı EÜAŞ’ı finanse eden ING BANK’ın İstanbul’daki merkezi önündeydi.

Trakya’yı kömür karasına boyayacak linyit çıkarma ve termik santral projeleri için Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Tekirdağ – Çerkezöy ve İstanbul Çatalca’da kömür sahaları arayışında. EÜAŞ’ı finanse eden kurumlardan biri ise ING BANK.

Paris İklim Konferansı’nda iklim krizine karşı çözüm ortağı olacağı taahütünü veren, Kuzey Kutbu’nda bir iklim araştırmasına sponsor olarak 2 derece, kaderimizi değiştirebilir reklamları geçen ING, Türkiye ve diğer ülkelerde kömürü finanse ederek hem dünyanın farklı noktalarında havayı, suyu, toprağı zehirliyor hem de iklim krizini derinleştiriyor. Türkiye’de 10GW kömür geliştirmeyi hedefleyen EÜAŞ’ı, Polonya’da ise kömür projeleri planlayan PGE ve ENEA’yı finanse eden Hollandalı banka, ayrıca Endonezya ve Dominik Cumhuriyeti’nde kömürlü termik santrallerin finansmanını sağlıyor.

EÜAŞ’ın Trakya’da kurulması planlanan termik santrallerin de önünü açacak linyit aramalarına başlamasına ve ING’nin kömüre desteğine karşı ses çıkarmak için KOS aktivistleri ING Bank’ın İstanbul’daki merkezi önündeydi. Banka önünde “ING! Kömürcü EÜAŞ’tan desteğini çek!” ve İngilizce olarak “ING! Divest from Turkey’s coal developer, EÜAŞ!” pankartları açıldı. Foto mesajlar, Polonya’da ING’ye karşı mücadele veren yaşam savunucularına da ulaştırıldı.

Dün yıllık genel kurulunu toplayan ING’ye gönderilen foto mesajların yanı sıra konuyla ilgili açıklama yapan KOS aktivistleri: ”Günebakanların kömür karasına boyanmaması için, Trakyalıların kanser olmaması için kısaca Trakya’nın geleceği için bölgede planlanan termik santral projelerinin karşısında olmaya devam edeceğiz. Trakya’da termik santral projelerine karşı mücadelenin örülmekte olduğu içinden geçtiğimiz süreçte tüm finansörleri ve sermaye odaklarını kömürü yeşile boyama hamlelerinden vazgeçmeye çağırıyoruz. ING, EÜAŞ’tan desteğini çek!” dediler.

Alıntı: KOS Medya (Kuzey Ormanları Savunması)