Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıKoyu renkli oldukları için yuva bulamayan köpeklere rengarenk kazaklar örüyorlar

Koyu renkli oldukları için yuva bulamayan köpeklere rengarenk kazaklar örüyorlar

-

Barınaklarda yuvasını arayan binlerce köpek var. Onlara evlerini açan kişiler de ne yazık ki cinsin yanı sıra renk ayrımı da yapıyorlar. Koyu renkli köpekler ailelerini bulmakta daha fazla zorluk çekiyor. Bunun önüne geçmek için gönüllüler, köpeklere rengarenk kazak örme kararı aldılar.

Scottish SPCA isimli hayvanlara karşı yapılan eziyeti önleme topluluğunun istatistiklerine göre barınaklardaki koyu renkli köpekler, yuva bulma konusunda ne yazık ki açık renklilere göre dezavantajlı durumda. Karaktere hiçbir etki etmeyen bu renk ayrımı yüzünden, birçok köpek barınakların kapıları ardında yaşamlarını tamamlıyor.

Scottish SPCA’nın yöneticisi Sharon Comrie, hiçbir yanlışlarının olmamasına rağmen siyah köpeklerin her zaman yuva bulmada en sonda olduklarını söyledi.

Bunun üzerine Scottish SPCA, Scottish Women’s Instute (SWI)’nin desteğini alarak koyu renkli köpeklere rengarenk kazaklar örerek ev bulmalarına yardımcı olma kararı aldı.

Arcihe (Fotoğraf 1-2) uzun süredir ailesini arıyor. Barınakta yaşamanın onun üzerinde yarattığı stres, gelenlerde pek de iyi bir izlenim bırakmıyor. Arcihe, rengarenk kazağınla ilk izlenimini etkili kılmayı planlıyor.

Comrie, SWI’den gelen destekle, koyu renkli köpeklerin gururla giyeceği özel koleksiyon yapacaklarını söyledi. Scottish SPCA üyeleri, köpeklerin kürkünü rengarenk kazaklarla dikkat çekecek hale getirerek, hem bu duruma tepkilerini ortaya koyuyorlar hem de köpeklerin hak ettikleri mutluluğa kavuşmasını sağlamaya çalışıyorlar.

Kaynak: The Dodo

SON YAZILAR

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı.31 Ocak Pazartesi akşamı...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor.Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.
Emel Kocaer
Emel Kocaer
22 yaşındayım. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde Basın ve Yayın okuyorum. Sayfa tasarımı (gazete) ile ilgileniyorum. Sait Faik gibi deniz aşığıyım, Sabahattin Ali gibi de doğa. Hayvan severim, barınak gönüllüsüyüm.

ÇOK OKUNANLAR

[td_block_social_counter facebook="dergigaia" twitter="gaiadergi" youtube="channel/UCorDAuLS9gj1gFvLdmf1p2Q" instagram="gaiadergi"]