Okuma süresi: < 1 dakika

Amerikan federal ajansının haberine göre, kelebek bilimciler, Kral Kelebek türü sayısının 2014 senesi içerisinde ölümcül derecede düşüşte olduğunu ve nesli tükenmekte olduğunu söylediler.

ABD Balıkçılık ve Doğa Servisi, bu türü, nesli tükenmekte olan türler arasına yerleştirmek için bir öneri hazırladığını dile getirdi. Federal ajansın verdiği dilekçe üzerine inceleme yapan Biyolojik Çeşitlilik Grubu’nun raporuna göre, geçtiğimiz 20 sene içerisinde Kral Kelebek türünün sayısı yüzde 90 oranında azaldı. Kral Kelebekler göz alıcı turuncu ve siyah çizgileriyle biliniyor. Aynı zamanda her yıl yüz binlercesinin Amerika’dan Meksika’ya yaptığı yorucu göç de görülmeye değer nitelik taşıyor.

Beslendikleri tek besin, içinde süt özsuyu bulunan bir bitki olduğu için, mevsimlik değişimlerde yiyecek bulabilmek için bu rotayı takip ettikleri söyleniyor.

Gıda Güvenliği Merkezi, Omurgasız Koruma Xerces Derneği ve belki de dünyanın en köklü Kral Kelebek uzmanı Lincoln Brower, bu türler hakkında tekrar özel bir inceleme başlattı.

Washington Post’a verdiği röportajda Brower; “İşin en felaket kısmı ise, bu kadar güçlü ve üreyen bir türün çevre şartları nedeniyle bu derecede sayısının azalmış olmasıdır” dedi.

Türün kurtarılması için çalışmalara bir an önce başlanması gerektiğini de söyleyen Brower, ayrıca milyonlarca öğrencinin biyoloji dersinde öncelikle bu kelebeği öğrendiğini, bu kelebeğin ülke için önemli bir rol üstlendiğini de dile getirdi.

Kaynak: Washington Post
Başlık Görseli: WMUK