Okuma süresi: 2 dakika

Kuantum Tango; Kuantum Dünyasından Gerçek Dünyaya Bir Köprü kitabı, tangoyla ilgili bilmek isteyeceğiniz hemen her şeyi barındıran temel bir kılavuz kitap ve çok daha fazlası. 2019 yılı Aralık ayında okuyucuyla buluşan, Onur Kahveci’nin kitabı, tangoyla ilgilenen herkesin kütüphanesinde olmayı hak eden bir içeriğe sahip.

Kuantum Tango Kitabında Ne Bulacağım?

Kuantum Tango kitabı üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm Arjantin tango dansının tarihsel kökeninden başlayarak, tangonun teknik yapısı, üzerinde yükseldiği edebi derinlik, tango müziği, müzisyenleri ve dansçılar için bir çekim merkezi olan milongalarda uyulması gereken kuralları kısaca ama belki de her dansçının bilmek isteyeceği kapsamda anlatıyor.

İkinci bölüm, kuantum tango fikrinin daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli kuantum bilgilerini içeriyor. Okuyan hemen herkesin anlayacağı bir açıklıkla yazılmış olan bu bölüm, kuantum dünyasına bir merhaba olarak düşünülebilir.

Üçüncü bölüm, kuantum dünyasından elde edilen verilerle tangonun yorumlanmasına ve tangoyu açıklamada kuantumdan yararlanılmasına yönelik bir pencere açıyor.

Kitap konu ilgililerinin yararlanabileceği bir kaynakça da barındırıyor.

Milonga Gelenekleri

Kitapta milonga gelenekleri başlığına yer verilmesi ayrıca sevindirici. Pek çok dansçının bir araya geldiği ve Arjantin tango yaptıkları milongalar için uyulması halinde bir aradalığı güçlendirecek temel bazı değerlerden bahsedilmesi sadece dans gecelerinin kalitesini önemsendiğinden ve herkesin rahatı için hazırlanmış görünüyor.

Bu başlıkta bahsedilen gelenekleri bir tabu olarak görmemek gerek. Bunun yerine dans gecelerinin keyfini artıracak bir tür rehber olarak bakılabilir.

Ayrıca dansa yeni başlayanlara özellikle ilk bölümün bütünlüğü içinde düşünüldüğünde oldukça yol gösterici olacaktır.

Kuantum Tangodan Açılan Pencere

Kuantum Tango, aslında birbirini hiç tanımasa da ve daha önce hiç beraber dans etmemiş olsa da çiftlerin önceden çalışılmamış bir koreografiyle ortaya koydukları o büyüleyici dansın sırlarına doğru bir dizi düşünceyi tartışır. Bu düşünceleri kuantumla ortaya atılan bir dizi fikirle paralelize ederek, Arjantin tangonun da daha iyi anlaşılabilmesi için bir rehber sunuyor.

Kitabın savı, sayfa 185’den iki alıntıyla özetlenebilir:

Bu alıntılardan ilki bir sorudur: “Arjantin tangoda dansçılar, içinde yaşadığımız dünyadaki kuantum nesneleri olarak yorumlanabilir mi?”

İkinci alıntıysa bir ortaklığa dikkat çeker:

“Geleneksel Arjantin tangonun temel ilkeleri ile Kuantum fiziğinin temel ilkeleri arasında büyük ölçüde örtüşme olduğunu gördük.”

İletişime Açık Bir Kitap

Kitabın dikkat çekici yanlarından birisi de özellikle Arjantin tango müziklerinden bahsedilen kısımda oluşturulan listelerin güncellenmeye açık oluşudur. Uzun yıllardır dans eden ve eğitmenlik yapan yazar Onur Kahveci’nin bu eserin meydana gelmesinde büyük katkısı olduğunu söylediği Özgür Kahveci’nin kendisi de milonga gecelerinde dj’lik yapmaktadır. Belki de bu nedenle kitaptan en çok yararlanacaklar, muhakkak ki, tango dj adayları ya da heveslileridir.

Yazar, müzik listelerine katkılar, kitapla ilgili yorum ve eleştiriler için [email protected] maillini okurla paylaşıyor. Böylece gelişmeye ve güncellenmeye açık bir eser de ortaya koymuş oluyor.

Tüm tango severlerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm Kuantum Tango kitabıyla ilgili yazımı kitabın bitişinde sorulan üç sorula yapmak istiyorum.

“Gerçeklik nedir?

Gördüklerimiz mi?

Yoksa algıladıklarımız mı?”