Okuma süresi: 2 dakika

Gloria filmi ile yüksek beğeni toplayan Sebastian Leilo, Muhteşem Kadın filminde yine geleneklere uymayan bir kadın yazıp yönetiyor. Şili yapımı fllm, ölen partnerinin yasını tutmaya çalışan trans kadın Marina’yı konu ediniyor. Hayatın bir gerçeği olan yas temasının gerçek dışı ve dramatik bir tarz ile aktarılması filmi özgün kılıyor.

Marina, polis ve doktorlar tarafından partneri Orlando’nun ölümü için suçlanıyor. Orlando’nun ailesi onun cenazeye gitme isteğine şiddetle karşı çıkıyor, hatta onu evinden atmaya çalışıyor. Herkes ona şüphe ile yaklaşıyor, hatta kimi zaman şiddet uyguluyor. Üzüntüsüne ve kimliğine saygı duyulmuyor. Marina ise bu süreçteki direnci ile bizleri büyülüyor.

Yaşadığı trajedileri olgunlaşmak için bir olanak olarak görüyor. Tüm olaylar karşısında umudunu ve zerafetini korumaya çabalıyor. Ancak her zaman başarılı olamıyor ve ortaya trajikomik durumlar çıkıyor. Kimi zaman sabırlı ve güçlü, kimi zaman üzgün ve sinirli davranan Marina, komplike insan doğasını başarıyla yansıtıyor. Sıra dışı tepkileriyle etrafımdakilere saygı duymaları gereken ve en az herkes kadar yas tutma hakkına sahip bir kadın olduğunu gösteriyor.

Daniela Vega, Muhteşem Kadın filminde Marina karakterini canlandırıyor

Fantastik Kadın, izleyicileri duygu dolu bir serüvene sürüklerken cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılığı da sinemaya taşıyor. Baş oyuncu Daniela Vega filmin yazım aşamasında Leilo’nun danışmanı oluyor ve ona kendi trans tecrübelerini aktarıyor. Bu sayede filmdeki kuir temalar havada kalmıyor. Baş oyuncu Vega, sadece Şili değil tüm dünyada LGBTİ+ haklarının kısıtlandığına ve transfobinin yaygın olduğuna dikkat çeken bir filmde oynamaktan mutluluk duyduğunu belirtiyor. Kuir karakterlerin dizi ve filmlerde sadece şaka unsuru veya yan oyuncu olmaması hedeflenirken, bu film tam da bunu başarmış gibi görünüyor. Kritikler ve festival izleyicilerinden gelen olumlu tepkiler, sinemada kuir temsilinin artacağı umudunu besliyor.

Muhteşem Kadın, ‘Rotten Tomatoes’ sitesinde %90 tazelik skoru taşıyor. Aynı zamanda Altın Küre adaylığına, Akademi Ödülleri aday adaylığına ve 9 festival ödülüne sahip. Filmin Şubat ve Mart aylarında dünya çapında gösterime girmesi bekleniyor. Bu sene içerisinde Türkiye’nin seçili sinemalarına gelmesi de planlanıyor.

Muhteşem Kadın

Fragman:

Kaynaklar: IMDB, Röportaj