Okuma süresi: 4 dakika

Kundura Sinema Şubat ayı programında sinemaseverleri farklı temalar ve farklı şehirlerle buluşturmaya devam ediyor. Düzenli film programı ile şehri merkezine alan film gösterimlerine Şubat ayında sevgililer günü ve sömestre tatiline özel film seçkileri dahil oluyor.

Beykoz Kundura’nın geçmişindeki film gösterim geleneğinden yola çıkarak fabrikanın kalbi olarak nitelendirilen kazan dairesinin bir bölümüne yerleşen Kundura Sinema Şubat 2019 programı ile izleyicileri kültür mirasının bir parçası olmaya davet ediyor.

Şubat Ayı Yenileri

Şubat ayı film programında sevgililer günü seçkisinin yanında ikisi belgesel olmak üzere beş yeni film izleyiciler ile buluşmaya hazırlanıyor. Şubat ayı yenilikleri arasında programa eklenen 13.30 seansları ve hafta içi gösterimleri de izleyicileri Kundura Sinema’da bekliyor.

İzleyiciler Polonyalı yönetmen Ewa Podgórska’nın 2018 yapımı Diagnosis belgeseli ile bir şehrin bilinçaltına inerken, Jim Jarmusch’un 1991 yapımı Dünyada Bir Gece ile Los Angeles, New York, Paris, Roma ve Helsinki‘deki şehri turlayan taksi şoförlerinin hikayelerine konuk olacak. 2018 yapımı, yönetmen Juho-Pekka Tanskanen‘in belgesel ilk filmi Barselona’yı Beklerkende evsiz bir adamın gözünden Barselona şehri izleyicilerle buluşacak. Yaşayan en büyük yönetmenlerden Martin Scorsese’nin klasiklerinden 1976 yapımı Taksi Şoförü, geceleri New York’un bütün sokaklarını dolaşan taksi şoförü Travis Bickle’in hayatına izleyicileri konuk edecek. Odağına bir başka taksicinin hikayesini konu alan yönetmen Michael Mann’ın 2004 yapımı Tetikçinin Gecesi filminde ise soğukkanlı kiralık katil Vincent ile sürekli hayallerini erteleyen taksi şoförü Max’in gece boyunca Los Angeles şehrinde süren macerası anlatılıyor.

Kundura Sinema’dan Sevgililer Günü Seçkisi (14-17 Şubat 2019)

Yönetmen Leo McCarey’in 1957 yapımı Unutulmayan Aşk filmi çapkın Nickie Ferrante ve caz sanatçısı Terry McKay’in nefes kesen aşk hikayesini konu alıyor. Birbirlerine duydukları aşkın kanıtlanması New York şehrinin ünlü gökdeleni Empire State’deki buluşmaya bağlıdır.

1942 yapımı yönetmen Michael Curtiz’in hafızalardan silinmeyen Kazablanka filmi ise İkinci Dünya savaşı sırasında Fas’ın Kazablanka kentinde Hitler’den kaçan Avrupalıları anlatıyor. Ana karakter Rick Blaine’in eski aşkı Ilsa ve direniş lideri kocası Victor Laszlo ile karşılaşmasını konu alan filmde Rick, Ilsa ve Victor’un şehirden kaçmalarını sağlayabilecek tek kişidir.

Casablanca –
Images courtesy of Park Circus/Warner Bros
Kazablanka – Park Circus/Warner Bros izni ile

William Wyler’ın 1953 yapımı, dönemin en eğlenceli filmleri arasında gösterilen Roma Tatili filminde modern zaman prensesi Ann’in Roma macerası izleyiciler ile buluşuyor. Audrey Hepburn’e En İyi Kadın Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandıran Roma Tatili, tek başına Roma’yı keşfe çıkan Ann ve gazeteci olduğunu gizleyen Joe’un aşk hikayesini anlatıyor.

Sömestre Tatili Özel Programı (3 Şubat 2019)

Kundura Sinema Şubat ayı seçkisinde sömestre tatiline özel, hem yetişkinlerin hem de çocukların severek izleyeceği Fındık İşi 2 filmi yer alıyor. Yönetmen Cal Brunken 2012 yapımı bu filminde Oakton şehrinin karanlık, çıkmaz sokaklarından uzak, fındık dükkanında keyifli ve eğlenceli günler geçiren sincap Surly ve arkadaşlarının çıkan bir kaza sonucu huzurlu yuvalarından oluşunu konu alan film 3 Şubat Pazar günü saat 13.30’da gösterilecek.

Özel Gösterim: Bazıları Sıcak Sever (22 Şubat 2019)

Kundura Sinema, 2018-2019 programının ilk özel gösterimini geçtiğimiz ay Billy Wilder’ın 1959 yapımı restorasyonu yeni tamamlanmış Bazıları Sıcak Sever ile yaptı. Başrollerinde Tony Curtis, Jack Lemmon ve Marilyn Monroe’nun yer aldığı, gangsterlerden kaçmak için kadın kılığına giren işsiz müzisyenler Joe ve Jerry’nin başına gelenleri konu alan filmi kaçıranlar için ikinci bir fırsat Şubat ayında Kundura Sinema’da.

Some Like It Hot –
Images courtesy of Park Circus/MGM Studios
Bazıları Sıcak Sever – Park Circus/MGM Studios izni ile

Kundura Sinema’da Gösterimi Devam Eden Filmler

Agnes Varda’nın 1962 yapımı kült filmi 5’ten 7’ye Cléo 60’lı yılların Paris‘inde geçiyor. Hastanenin önünde biyopsi sonuçlarını bekleyen genç ve güzel şarkıcı Cléo’nun sabah saat 5’ten 6 buçuğa kadarki gezintisini gözler önüne seriyor. 1975 yapımı Bir Çakalın Yolculuğunda yönetmen Djibril Diop Mambéty Fransa’ya gitmek üzere Senegal’in Dakar kentinden ayrılmaya karar veren iki aşığı konu alıyor. Geçmişi Olmayan Adam’da, Fin sinemasının ünlü melankolik yönetmeni Aki Kaurasmäki, izleyicileri Helsinki’de hafıza kaybına uğramış bir adamın hayatına tanık olmaya davet ediyor.

Friedrich Wilhelm Murnau’nun sinema tarihinin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen, 1924 yapımı Berlin’de lüks bir otelin kapı görevlisinin hikayesinin anlatan sessiz filmi Son Adam’ın restore gösterimi Şubat ayında da Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde izleyiciyle buluşacak.

Kundura Sinema seyircileri, film saatlerine göre özel olarak ayarlanan tekne ve servis hizmetlerinden yararlanabilirler. Güncel film programını takip etmek, bilet satın almak  ve ulaşım ile ilgili detaylı bilgi almak için Kundura Sinema hesaplarını ve www.beykozkundura.com internet adresini takip edebilirsiniz.

Facebook, Twitter ve Instagram @kundurasinema /// @beykozkundura

Başlık Görseli: Taxi Driver – Images courtesy of Park Circus/Master Licensing  | Taksi Şoförü – Park Circus/Master Licensing izni ile