Okuma süresi: 2 dakika

İsveç, başlatacağı kurt avı mevsimini aniden durdurma kararı aldı.

İsveç Hükümeti, geçen cuma günü başlayacak ve ülkenin en iddalı çevre tartışmalarından biri olan kurt avı mevsimini çevre aktivistlerini dikkate alarak durdurma kararı aldı.

İsveç’in, 2010 ve 2011 yıllarında kurt avını yeniden başlatması, ülkenin avlanma politikasının AB Komisyonu tarafından kınanmasına sebebiyet vermişti. O zamandan beri çevre savunucuları devletin av politikalarıyla başarılı bir şekilde savaşmaktalar.

6 Şubat 2011'de Stokolm'de gerçekleşen avlanma karşıtı eylemlerde, eylemcilerin öldürülen kurtlar için hazırladıkları 20 adet tabut ve aralarında duran bir kurt köpeği.
6 Şubat 2011’de Stockholm’de gerçekleşen avlanma karşıtı eylemlerde, eylemcilerin öldürülen kurtlar için hazırladıkları 20 adet tabut ve aralarında duran bir kurt köpeği.

 

Yerel bir mahkeme, perşembe günü çevre aktivistleriyle anlaşarak Oerebro ve Vaermland bölgelerinin Avrupa Çevre Mevzuatı’nın koruduğu türler için avlanma izinlerini tahsis ederek yetkilerini aştıklarını beyan etti.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı İsveç Şubesi’nde (WWF Sweden) bir vahşiyaşam uzmanı ve aynı zamanda Karlsland batı bölgesi idari mahlkemesi davacılarından biri olan Tom Arnbom yaptığı açıklamada “Durumdan memnunuz, fakat halen kanunun uygulanması için mahkemeye gitmek zorunda olmamız bizim için üzücü bir durum” dedi.

Kurt avlanması, etobur türlerin tekrardan doğaya kazandırıldığı diğer Avrupa ülkelerindeki gibi İsveç’te de hassas bir mesele konumunda.

İsveç Avcılar Birliği başkanı Bjöern Spraengare‘ın Yerel haber ajansı TT’ye yapığı açıklamada; “Av mevsiminin başlaması gereken zamandan 12 saat önce aniden durdurulması dikkat çekici bir durum. Bir çok insan işlerinden izin alarak ablanmak için vahşi doğaya gittiler” diyerek avcıların ‘mağduriyetine’ değindi.

2011 yılında İsveç hükümetinin nüfus düşürme politikalarıya tekrardan başlattığı av mevsiminde öldürülen kuırtlardan biri.
2011 yılında İsveç hükümetinin nüfus düşürme politikalarıya tekrardan başlattığı av mevsiminde öldürülen kuırtlardan biri.

İsveç’in önceki merkez sağ görüşlü hükümeti, kurtların bazı bölgelerde fazla işgalci bir tür haline büründüklerine ve nüfuslarının 400den 270e düşürülmesi gerektiğine inanıyordu. Lakin günümüzdeki Sosyal Demokratlar ve Yeşiller koalisyon hükümeti, avlanmaya ayrıcalık tanıyan çevre bakanı ve bu duruma karşı çıkan diğer bakanların arasında kalmış durumda.