Ana SayfaYeşilEko MimariKurulumu sadece üç saat süren bu prefabrik küçük evin maliyeti 1200 dolar

Kurulumu sadece üç saat süren bu prefabrik küçük evin maliyeti 1200 dolar

-

Hemen cüzdanlarınıza sarılmayın, çünkü bu küçük ev henüz satılık değil, ama son yıllarda gelişen küçük ev hareketi için umut vadeden bir gelişme.

Küçük evler herkes için uygun değil, hatta çoğu insan için uygun değil ama kendi adınıza kişisel alanınızı küçültmek istiyorsanız ve çok küçük bir evde yaşamak sizin için sorun değilse bu ev size ilginç gelebilir. Tabii önce bu evlerden birini inşa etmenizin yasal olduğu bir alana ihtiyacınız var. Bir de su, elektrik ve tuvalet ihtiyacını karşılamanın bir yolunu bulmanız gerekecek. Ancak, böyle küçük evlerde yaşamak isteyen becerikli ve yaratıcı insanlar için tüm bunlara çözüm bulmak çok da zor değil.

Yine de bu küçük evlerin insanların ayaklarına çelme taktıkları iki husus var. Birincisi, fiyatlar. Eğer prefabrik ya da özel yapım bir eviniz olsun istiyorsanız bunun maliyeti küçük bir eve göre oldukça yüksek. İkincisi ise bu evi kendiniz inşa etmek istiyorsanız bunun için gerekli olan inşaat bilgisi ve yeteneği. Seri üretim prefabrik modeller tasarlayan Pin Up Houses isimli küçük ev firmasının “France” adını verdiği ve yapımı 1200 dolara mâl olan prototipi bu iki soruna da çözüm getiriyor.

France gerçekten çok küçük bir ev; sadece 7 metrekarelik, banyosuz bir evde yaşadığınızı hayal etmeye çalışın. Belki de bu tarz bir eve başka bir isim bulmak gerekiyor, mesela aşırı-küçük ev? Mini minnacık ev? Nasıl adlandırılırsa adlandırılsın, France sadece bir prototip, belki de üretilen modelde iç mekâna daha fazla alan eklenebilir ya da daha fazla konfor için isteğe bağlı ek kısımlar yapılabilir.

Çek Cumhuriyeti menşeli Pin Up Houses’a göre, deneysel France modeli birbirine vidalı millerle bağlanan 21 yalıtımlı panelden oluşuyor, bu da kurulumu (aynı zamanda sökme işlemini) kolaylaştırıyor. Üç parça birbirine üç saat kadar kısa bir sürede bağlanabiliyor. Kurulumu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Ev üç küçük bölümden oluşuyor

Bir tarafta çok fonksiyonlu bir raf ünitesiyle ayrılmış olan yatak odası, ortada bir oturma alanı ve diğer tarafta da bir odun sobasıyla küçük bir mutfak.

Bu küçük evin bir temeli yok, ayaklar üzerine inşa ediliyor. Bu durum yüksek oranda rüzgâr alan bölgelerde sorunlara yol açabilir ve zemine yalıtım yapma ihtiyacını doğurabilir. Ancak parçaların birleştirilmesini ve evin eğimli arazilere inşa edilmesini kolaylaştırıyor. Tabii ki doğanın çağrısına yanıt vermenin bir yolunu da bulmanız gerekiyor. Eviniz için bir su depolama ve dağıtım sistemi, bir çeşit elektrik sistemi (örneğin güneş panelleri) edinmeniz gerekecek. Ama 1200 dolarlık maliyet düşünüldüğünde, tüm bunları yaptığınızda bile lüks bir bahçe kulübesi için gerekli olandan çok daha az para harcamış olacaksınız.

prefabrik-kucuk-evDilerseniz firmanın internet sitesinde küçük ev yapım teknikleriyle ilgili bilgiler, örnek planlar ve kesitler içeren paylaşımlar bulabilir, siz de kendi evinizi yaparken bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

prefabrik-kucuk-ev-2Kaynak: Tree Hugger 

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Esin Bolut
Esin Bolut
Interior Architect and Environmental Designer

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol