Ana SayfaGüncelAlıntıKuzey Ormanları’nın Yassıören Köyü’ndeki 150 bin metrekarelik mera alanını yapılaşmaya açtılar!

Kuzey Ormanları’nın Yassıören Köyü’ndeki 150 bin metrekarelik mera alanını yapılaşmaya açtılar!

-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan imar planı değişikliği ile Arnavutköy’e bağlı Yassıören Köyü’ndeki 150 bin metrekarelik mera alanının vasfı değiştirilerek yapılaşmaya açıldı. 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi katil mega projelerle Kuzey Ormanları ekosistemi parçalanırken açılan bağlantı yolları ile orman içinde ve çevresinde yer alan tarım ve mera alanları da bir bir yapılaşmaya açılıyor.

Tüm güçleriyle ihanet etmeye devam ediyorlar

Son dönemde ‘İstanbul’a ihanet ettik’ gibi açıklamalarla kafa karıştırmaya çalışan AKP iktidarı, emrindeki inşaat sermayesi ile kol kola Kuzey Ormanları’nı yağmalamaya, var gücüyle şehri kuzeye büyütmeye çalışmaya devam ediyor.

Kuzey Marmara Otoyolu bağlantı yolu üzerinde yer alan Yassıören Köyündeki mera alanında, “Sosyal Hizmet Şehri” adıyla yapılacak proje için imar planı değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin 13 Temmuz 2017 tarihli kararı ile oybirliğiyle onaylandı.

Arnavutköy İlçesi’ne bağlı Yassıören Köyü’nün mera alanı, proje kapsamında tahsis amacı değiştirilerek Hazine adına 125 ada 4 parsel olarak tescil edildi. Mera vasfından çıkarılan 150 bin metrekarelik alanda, 60.000 m²’lik inşaat yapılabilecek.

Darülaceze’yi de 3. Köprü ve 3. Havalimanı ile katlettikleri bölgeye taşıyorlar

Mera alanında, Darülaceze Başkanlığı’nca, Sosyal Hizmet Şehri yapılacağı meclis kararında belirtildi. Proje kapsamında, mera alanına Rehabilitasyon Merkezi, Zihinsel Engelli Birimi, Psikiyatrik tanılı Birimi, Yoğunbakım-Gözlem Birimi, Yatağa Bağlı Birimi, Geleneksel Türk Sanatlarının İcra Edileceği Anfi Tiyatro, 1000 kişilik konferans salonu ve konaklama tesisleri, çocukların ihtiyaçlarının sağlanacağı çocuk merkezi yapılacağı söylendi.

18 Ocak 2017 tarihinde mecliste kabul edilen torba yasayla, devlete ait taşınmazların, Kızılay, Yeşilay, Darüşşafaka, Türk Hava Kurumu ile birlikte Darülaceze’ye de 49 yıllığına bedelsiz olarak verilmesinin önü açılmıştı.

Darülaceze Başkanı Hamza Cebeci, “Yeşil alan inşaat alanının 5 katı olacak.” derken proje için arazinin nasıl seçildiğini “Düz ve mera olan arazilerin Hazine arazisi olması lazım ki Darülaceze bunlara sahip olabilsin. Yoksa parayla satın almaya kalktığınız zaman İstanbul’da bu tip yerleri almaya bütçe yetmez.” sözleri ile açıkladı. Anadolu Yakası’nda da Akfırat taraflarında böyle 500 dönüme yakın bir yer belirlediklerini belirten Cebeci, “Cumhurbaşkanımız bize bu yerleri bulmamızı emrettikten sonra yerlerin hem ana arterlere hem de havaalanlarına yakın olmasını istedi. Arnavutköy Yassıören’deki bu yer hem 3. havaalanına hem Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yakın.” diye konuştu.

Alıntı: Kuzey Ormanları Savunması

SON YAZILAR

Ekoloji örgütlerinden Erzincan İliç için ortak açıklama

"Beklenen" felaket Erzincan İliç’te 13 Şubat 2024 tarihinde yaşandı. Uzmanlara kulak asmayan rantçılar para hırsları ile "öldürmeye", iktidar yargısıyla, bakanıyla, uygulamasıyla cinayetlere ortak olmaya ve...

Akbelen Ormanı TBMM Olağanüstü Genel Kurulu İçin Bilgi Notu

Geleceğini düşünenler Akbelen için mücadele ediyor. Yaşam Savunucuları TBMM'nin Akbelen gündemi ile olağanüstü toplanması için çağrı yapmış ve eklemişti: Koltukları boş görmek istemiyoruz! Direnen yaşam...

5’li çetenin yeni talan alanı: Akbelen

Devlet-şirket el ele politikaları her ne kadar bir kesimi zenginleştirse de halkın kalan büyük çoğunluğunu sahipsiz bırakıyor. Aidiyet ihtiyacı şöyle dursun temel haklarını bile gasp...

Akbelen Ormanı’ndaki Abluka Kaldırılsın, Kesim Kararı Durdurulsun! 

308 Kurum, Akbelen Ormanı'ndaki ablukanın kaldırılması ve kesim kararının durdurulması için ortak açıklama yaptı. İkizköylüler, Muğla, Milas’ta kömür madenciliğine karşı Akbelen Ormanı’nı ve yaşam alanlarını...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol