Ana SayfaYeşilEko MimariKuzeybatı İngiltere'nin ilk sıfır karbon evi geleceğin mimarisine ilham veriyor

Kuzeybatı İngiltere’nin ilk sıfır karbon evi geleceğin mimarisine ilham veriyor

-

İngiltere’nin Bolton şehrinde yapılan ve geleceğin evi olarak adlandırılan ev, tasarım ve inşası açısından mevcut sürdürülebilirlik anlayışının sınırlarını zorluyor. Proje 920 metre karelik bir alanı kapsıyor ve Kuzeybatı İngiltere’nin ilk karbon sıfır evi sayılıyor. Dört yatak odalı, tek katlı bina Pennine dağının yamacına yerleştirilmiş. Sürdürülebilirlik kriterleri üzerine tasarlanmış yapı, alışık olmadık manzaralı bir noktaya yapılmış. Görsel olarak bu manzaranın güzelleşmesi için binanın etrafı ve çatı kendiliğinden çıkan çiçeklerle ve bitkilerle kaplanmış.

Bolton Eko Evi İlham veren ekolojik ev (1)
Ekolojik ev yapmanın bir yolu da yer altında ev yapmak. Make Architects tarafından tasarlanan yapının da en çarpıcı tarafı, yer altında tasarlanmış olması. Bu şekilde havalandırma açısından yüzde 90’a yakın enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Sıcaklık ve soğukluk sihirli bir şekilde ortadan kalkmış görünse de bunun da altında bilim yatıyor. Ayrıca, bu yer altı dünyası yapısı küresel ısınma, asit yağmurları, bombalanma ve depremlere karşı korunmalı.

Bu deneysel yapı, sadece yer altında yaşamanın faydalarını tanıtmıyor, aynı zamanda tasarlanan binanın iç yaşam alanlarının inşası için gereken duvarları yapmak için arazideki çukurları kullanıyor. İnşaatı bitirmek için az miktarda kullanılan birkaç malzeme (odaları ayırırken, çukurları ve ahşap malzemeyi birleştirmek için kullanılan çimento gibi) dışında geri kalan malzeme; sadece arazi ve toprak. Proje yöneticilerine göre ev imha edildiğinde toprağa geri dönecek.

Bolton Eko Evi İlham veren ekolojik ev (3)

Çok az enerji harcamak üzere tasarlanan ev; jeotermal ısı pompaları, fotovoltaik paneller ve rüzgar türbinleri ile yenilenebilir enerji üretiyor. Binanın yeri ve yönü dikkatle seçilmiş, yerel malzemeler kullanılarak ve geleneksel yapı metodları ile yapılıyor.

Bu proje İngiliz hükümetinin “Yenilenebilir ve Düşük Karbon Enerji Tasarıları için Performans Planlama Anlaşmaları” örneği olarak kabul edilmiş.

Bolton Eko Evi İlham veren ekolojik ev (5)

Kaynak: Diario Ecologia, My Modern Met

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol