Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıLaboratuvardan kurtarılan bir şempanze ve hayvanlarla bağımız

Laboratuvardan kurtarılan bir şempanze ve hayvanlarla bağımız

-

Laboratuvardan kurtarılan şempanzenin sarsıcı fotoğrafı hayvanlarla olan bağımızı tekrar düşünmenize yol açacak.

Zekasıyla övünen insan türü olarak hangi bilgiyi seçip neye inanacağımıza dair inanılmaz bir eğilimimiz var. Özellikle de konu hayvanlarla ilgili bakış açımız olduğunda. Çoğu zaman en iyi arkadaşlarımız diye andığımız kedilerimizin ve köpeklerimizin ne kadar zeki ve duygusal varlıklar olduğundan, anlama kapasitelerinin ne kadar gelişmiş olduğundan bahsediyoruz. İnekleri, tavukları, domuzları ve başka çoğu hayvanı tüm bu yetilerden uzak, tüketime hazır ürünler olarak görüyoruz. Aslında tüm bu hayvanların da kedi ve köpekler kadar zeki ve duygusal olduğu gerçeğini reddediyoruz.

Bu durum insanlara çok benzeyen hayvanlar için de benzerlik gösteriyor ancak biraz daha alengirli. Mesela şempanzeleri ele alalım. Şempanzeler ve insanlar yüzde doksan oranında aynı DNA’yı paylaşıyor. Hepimiz bu güzel hayvanların yüksek zekalarından, el becerileri ve alet kullanma yeteneklerinden, dil öğrenebildiklerinden ve empati kurabildiklerinden haberdarız. Tüm bunların farkında değilmişiz gibi şempanzeleri ya korkunç laboratuvar deneylerinde denek yapıyoruz ya da zorla bizi eğlendirmeleri için onları sirklere ve hayvanat bahçelerine kapatıyoruz.

Bazı yaklaşımlar tüm bu kabul edilemez uygulamaları normalleştirmek için şempanzeler ve insanlar arasındaki farklılıklara vurgu yapsa da şempanzelere şöyle bir bakmak bile aslında o kadar da farklı olmadığımızı gözler önüne seriyor.

Bu resimde gördüğünüz Burrito. Şu anda kendisiyle Chimpanzee Sanctuary Northwest (CSNW) olarak bilinen merkez ilgileniyor. Burrito 1983, laboratuvar doğumlu. Bazen kendisine uygun rollerde hayvan oyuncu olarak oynaması için kiralanmış ve döndüğü yer hepatit aşısı araştırmaları için hep laboratuvar olmuş. Ona hiçbir zaman gerçek bir şempanze olma şansı verilmemiş. Kendi türüyle etkileşimde olmaktan hep yoksun kalmış ve insanlara hizmet etmekten başka bir hayat yaşamamış. 20 yıl süren acı dolu hayattan sonra CSNW tarafından serbest bırakılmış ve hayatında ilk defa özgür olarak yolculuğu başlamış.

Bu tatlı şempanze yıllar süren esaretinden sonra hak ettiği hayata kavuştuğu için çok mutluyuz. Yine de keşke bunların hiçbirini deneyimlemeseydi diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz.Laboratuvardan kurtarılan Burrito'nun büyülü gözleri size ne düşündürüyor?

Yaşayan türlerin en zekisi olabiliriz ama konu merhamet ve şefkat olunca ilerlemeye en çok bizim ihtiyacımız var. Hiçbir hayvan, insanların çıkarı uğruna Burrito’nun başına gelen acı dolu olayları yaşamamalı. Onun büyülü gözleri size de aynı şeyleri düşündürtmüyor mu?

CSNW ve yaptıkları inanılmaz işler için daha fazla bilgi burada.

Kaynak: One Green Planet
FotoğrafChimp Sanctuary NW / Twitter

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Zeynep Çelikkol
Zeynep Çelikkol
Kadıköy Anadolu Lisesi mezunu. Bilgi Üniversitesi Sosyoloji öğrencisi.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol