Ana SayfaEkolojiEnerjiLondra'nın meşhur otobüsleri doğayla barışık hale geliyor

Londra’nın meşhur otobüsleri doğayla barışık hale geliyor

-

Londra oldukça düşük emisyon alanı olmaya hazırlanırken, tamamen elektrikli çift katlı otobüsler, yeni az yer kaplayan bataryalarıyla Ekim ayında hizmete girecekler. Dünyanın ilk tamamen sıfır emisyonlu, elektrikli, çift katlı otobüsü BYD şirketi tarafından tasarlandı ve üretildi.

Yıllarca kırmızı çift katlı otobüslerle özdeşleşen Londra’da, bin ayrı rotada 8 bin 700 otobüs sefer yapıyor ve bunların çoğu çift katlı. Bu otobüslerde, hibrid araçlara doğru bir yönelme olsa da birçoğu hâlâ dizel yakıt kullanıyor. Ancak Ekim ayında dünyanın ilk tamamen elektrikli çalışan, sıfır emisyonlu, çift katlı otobüslerinin devreye girmesiyle bu değişecek.

Tam elektrikli otobüslerin toplu taşımda teknolojik bir atılım olduğunu vurgulayan BYD Auto Europe Yönetici Müdürü Isbrand Ho, “Elektrikli arabalar benzinli araçlardan önce çıkmıştı, ancak bataryaların zayıflığı sebebiyle benzinli araçlar daha başarılı oldu. Ama günümüzde elektrikli araçların çevre avantajları ve yakıt masrafları bariz bir avantaj sağlıyor” diyor.

İngiltere Ulaşım Araştırma Laboratuarı’nda, çok düşük emisyon araçları ve akıllı ulaşım istemleri teknolojisi başkanı Denis Naberezhnykh de bu başarıyı övüyor. “Bu güne kadar tam elektrikli, çift katlı otobüsler olası görünmüyordu. Bu temel olarak batarya yeri ve yolcu kapasitesiyle ilgili bir sorundu” diyor. Tek katlı otobüslerden farklı olarak, araç yükseklik sınırı sebebiyle çift katlı otobüsler bataryaları çatıda barındıramıyorlar. Tamamen elektrikli çift katlı otobüsler, sadece Londra otobüs filosunu elektriklendirmekle kalmayacak, şehirdeki hava kalitesini arttırırken, şehire aşırı düşük emisyon kavramını da getirecek ve emisyonu düşürecek. Bu aşırı düşük emisyon alanın 2020’de devreye girmesi bekleniyor.

(Fotoğraf: Kevin Poh)
(Fotoğraf: Kevin Poh)

 

Naberezhnykh,”Önümüzdeki birkaç yıl içinde, hava kirliliğini azaltmak ve yerel hava kalitesini arttırmak için yöntemler ararken, elektrikli araçlara doğru ciddi bir eğilim görmeyi bekliyoruz. Dolayısıyla bu araçların istenen performansı aşırı şarj süresi istemeden göstermesi, bu geçiş sürecinin hızlanmasında önemli bir etken olacak” diye ilave ediyor.

Londra toplu taşım araçlarının çevreye etkisini azaltmak için hali hazırda hibrid otobüsler kullanıyor. İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick tarafından tasarlanan, son gelişmenin ürünü olan Routemaster otobüsleri, mevcut hibrid otobüslerinden yüzde on beş yakıt verimli ve geleneksel dizel çift katlı otobüslerden de yüzde kırk daha verimli. Bu otobüslerin ilki 2012 yılında “Boris otobüsleri” kod adı ile limitli sayıda rotada hizmete girdi ve 600’den fazla otobüsün 2016’ya kadar hizmete sunulması planlandı.

(Görsel: Wikimedia)
(Görsel: Wikimedia)

BYD’nin ilk çift katlı otobüsleri beş araçtan oluşuyor, bu araçların tamamı Çin’de üretildi. Talebin artması durumunda BYD’nin yerel üretime geçeceği de vurgulanıyor. Yetkililer bu teknolojinin Hong Kong, Malezya, Singapur, Almanya gibi diğer piyasalarda da uygulanabileceğinin altını çiziyorlar.

BYD, bu otobüslerin yakıt fiyatında yüzde yetmiş tasarruf sağlanabileceğini ifade ederken, otobüslerin maliyetlerinin müşteri taleplerine göre değişiklik göstereceğini de belirtiyorlar. En son üretilen Routemaster’ların her biri 325 bin pounda mal oldu, mevcut hibridlerin her biri 200 bin pound idi.

Teknolojinin yeni olması sebebiyle elektrikli otobüslerin en büyük eksikliği şarj duraklarının azlığı. Şirket, Londra otobüs operatörü Metroline ile şarj ünitelerinin nereye, nasıl yerleştirileceği ve ne tip güç gereksinimleri olacağı üzerinde çalışıyor. Şirket, Metroline mühendislerini benzer tesisleri görmeleri için Çin’e davet etti. İki yıl önce BYD iki katlı otobüsleri Londra otobüs işletmecisi Go-Ahead’e tedarik etmişti. BYD Go-Ahead’e şarj noktalarının yerleştirilmesinde de yardımcı oldu.

Şarj noktaları gecelerin otobüslerin bırakıldığı otobüs parklarına yerleştirildi. Birçok rota gece sadece dört saatlik bir şarj sonrası, tek şarjla gün boyu gidilebiliyor. Böylece gece ucuz saatteki elektriği kullanmış oluyor.

Isbrand Ho
Ho “Şirketin, artan nüfusu ve büyüyen şehriyle Avrupa’da elektrikli taksi, otobüs piyasasının genişleyeceğini umduğunu” belirtiyor.

BYD hali hazırda İsveç, Hollanda, Danimarka, Belçika, İngiltere ve İspanya’ya vasıta üretiyor.

Öte yandan, Avrupa şehirlerinde hava kirliliğini azaltma konusundaki çalışmalar her geçen gün daha da önem kazanırken, elektrikli cihazların çevreci yanı bir diğer cazip nokta.

Çin Endüstri ve Bilişim Teknolojileri Bakanı’na göre, Çin’de sadece mayıs ayında 19 bin tak-şarj et elektrikli araba, otobüs, ve kamyon üretildi. Uluslarası Enerji Kurumuna göre Çin, tamamen elektrikle çalışan araba kullanan ülke sıralamasında 2008 yılından beri satılan 80 bin tamamen elektrikle çalışan arabayla üçüncü sırada.

Kaynak: The Guardian

SON YAZILAR

Deprem Bilinçlendirme Semineri’nden hap bilgiler

Halkevlerinin düzenlediği Ankara Afet Hazırlık Toplantıları, AKUT Derneği’nin Deprem Bilinçlendirme Semineri ile başladı. Ankara Afet Hazırlık Toplantılarının ilk oturumu olan deprem bilinçlendirme seminerinde AKUT gönüllüleri...

Ekoloji örgütlerinden deprem raporu: “Felaket olan deprem mi, rant ve tahakkümle işleyen yönetim sistemi mi?”

Ekoloji Hareketleri Afet Grubu Diyarbakır, Adıyaman, Pütürge, Malatya, Elbistan, Nurhak, Narlı, Antep, Antakya, Defne, Samandağ’da yaptığı incelemeler ve görüşmelerin sonucunda bir deprem raporu hazırladı. Ekoloji...

İlgili kurumlara değil; Halkımıza sesleniyoruz: Geleceğimizin de yıkıma uğramaması için bu akıl dışılığı hep birlikte durduralım!

6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen depremlerin ardından mesleki ve teknik bilgimizi halkımızın hizmetine sunmak adına ilgili kurumlarla işbirliğine hazır olduğumuzu belirterek, ürettiğimiz rapor ve dosyalar ile...

Şehir Plancıları Odası: Kent bir yılda inşa edilebilir mi?

Erdoğan deprem bölgesinde yaptığı açıklamada 1 yıl süre istediğini, bu sürede Hatay'ı yeniden inşa edeceklerini söylemişti. "Sağlam ve az hasarlı binalarda hayatın normalleşmesini sağlayacak adımları...
Ruken Zilan
Ruken Zilanhttps://www.researchgate.net/profile/Ruken_Zilan
Ruken Zilan liseyi 15 yaşında dışarıdan bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi ve ODTÜ Fizik bölümlerinde Lisans ve Yüksek Lisansını yapmıştır. 2. Yüksek Lisansını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Burslu olarak Bilgisayar Mühendisliğinde yapmıştır. 2007-2014 yılları arasında UPC-BarcelonaTech'te Doktora çalışmaları yapmıştır. 2008-2012 yıllarında Avrupanın en hızlı bilgisayar merkezlerinden Barcelona Supercomputing Center, Araştırma Merkezi'nde CISCO Sys. Kaliforniya burslusu olarak çalışmıştır. Bilim, teknoloji, sürdürülebilir yaşam, gezi ve uluslararası kültürlerin meraklısıdır. İngilizce, İspanyolca, temel seviyede de Katalanca ve Fransızca bilmektedir.

ÇOK OKUNANLAR

[td_block_social_counter facebook="dergigaia" twitter="gaiadergi" youtube="channel/UCorDAuLS9gj1gFvLdmf1p2Q" instagram="gaiadergi"]