Okuma süresi: 2 dakika

Kâr amacı gütmeyen ve gönüllülerin desteğiyle projeler yürüten Her Yerde Sanat Derneği, Mardin’de yaşayan ve farklı ülkelerden, dillerden, dinlerden gelen çocuklara ve gençlere bir terapi yöntemi olarak sirk eğitimi veriyor. Çoğunluk Suriyeli olsa da Afganistanlı, Iraklı ve yerli yüzlerce genç de bu eğitimlerden faydalanıyor.

Organizasyonun kurucularından Pınar Demiral, programın amacının savaştan etkilenen çocukların yaşadıkları travmayı atlatmalarını sağlamak ve onları mutlu etmek olduğunu söylüyor: “Çocuklar mutlu olmayı ve çocukluklarını yaşamayı hak ediyor. Çocukluklarını olması gerektiği gibi yaşamaları için de bir alana ihtiyaçları var.

Burada kavga dövüş yasak çünkü yapmaya çalıştığımız şey dünyada olan biten her şeye karşı. Çocukların burada yeni arkadaşlar edinmelerini, kavga etmeyip birbirlerini incitmemelerini istiyoruz. Böylesine huzurlu bir ortamda oyunlar oynayarak öğrenmelerini istiyoruz.

15 yaşındaki Suriyeli mülteci Khaled Kasım önceden burada eğitim almış ve şimdi de öğrendiklerini yeni gelenlerle paylaşıyor: “Başlarda bu okulu fazla ciddiye almıyordum. Kendimi böyle bir şey için hazır hissetmiyordum. Bir gün bir arkadaşım okulda birçok güzel şey olduğunu söyledi ve ben de denemeye karar verdim. O günden beri de buradan hiç ayrılmadım.

Çocuklar burada ip üzerinde yürümeyi, jonglörlük yapmayı, tahta bacak üzerinde yürümeyi ve daha fazlasını öğreniyor.

Sirkhane Sosyal Sirk ve Sanat Okulu Suriye sınırına arabayla yarım saat uzaklıkta olmasına rağmen buradaki çocukların yüzlerindeki o neşeyi ve işlerini ne kadar severek yaptıklarını gördüğünüzde Suriye’nin aslında çok uzaklarda olduğunu fark ediyorsunuz.

Kapısı herkese açık olan okul sirk eğitiminin yanı sıra müzik, resim, dans ve Türkçe gibi birçok farklı alanda da eğitim imkânı sunuyor. Çocuklar ve gençler haftanın dört günü bu eğitimlerden tamamen ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Kâr amacı güdülmediği için de bu gençlerin yeteneklerini geliştirmelerine ve yeni bir hayata entegre olmalarına yardım edebilecek gönüllüler aranıyor. Birçok dünya vatandaşının gönüllü olarak gelip eğitim verdiği bu merkeze maddi veya manevi destek olmak için web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Al Jazeera