Minimal ve basit yaşamayı seviyor musunuz? Yoksa şehirlerden kaçıp medeniyetten uzakta yaşamanın planlarını mı yapıyorsunuz?

Aslında tüm bunlara, sözde ihtiyaçları azaltarak başlayabilirsiniz. Daha da ileriye giderek medeniyetten uzak yaşamanın çeşitli yollarını arayabilirsiniz. Aşağıda sıralanmış medeniyetten uzak yaşamayı sağlayan beş farklı ev; şehir yaşamından daha ucuz, daha sağlıklı ve daha huzurlu bir imkan sunuyor.

Küçük evler (Tiny houses)

Bir ev sahibi olmak için yıllarca ev kredisi ödemek gerçekten iğrenç değil mi? Hem hiç de ekolojik olmayan ve ne kadar güvenli olduğu belirsiz evler için. Amerika’da bu sorundan muzdarip kişiler artık bir salon kadar boyuttaki evler ile istedikleri yerlerde yaşamayı seçiyor. Küçük evler diye isimlendirilen bu yaşam alanları aynı zamanda istenilen yere taşınabiliyor da.

Eko kapsüller

Ufak bir yaşam alanı sağlayan eko kapsüller, Nice mimarları tarafından insanların bir yıla yakın bir süre elektrik sisteminin dışında yaşayabilecekleri gibi tasarlandı. Her bir ünite güneş panelleri ile donatılarak, içeri çekilebilir rüzgar türbinleri ve yağmur suyunu toplayan bir tasarım da eklendi.

Konteynır evleri

Çevreye daha az etki eden bir şey arıyorsanız, konteynır evleri ideal bir alan sağlayabilir. Ana kullanım amacından emekli olan bu konteynırlar zaten inşaa edilmiş haldeler. Taşınması ve şekil vermesi kolay.

Yer altı evleri

Bilbo Baggins yer altında yaşıyordu; peki, aynı şekilde yaşamanın bizler içinde ne sorunu olabilir? Aynı zamanda yazın serin, kışın sıcak tutarak doğal yalıtım faydası sağlar. Ayrıca, çok göz önünde olmadığından sakinleri için özel ve sakin bir yaşam alanı sağlar.

Ahşap kulübeler

Küçük evlere (Tiny houses) benzeyen ahşap kulübeler, yerel malzemelerden imal edilebilir. Birçok insan yaz aylarında şehirden uzakta olmak için ahşap kulübelerde yaşıyor, fakat bazı kişiler de burada sürekli yaşama kararı almış.

Kaynak: Herox
Başlık Fotoğrafı: © Shaun Jeffers