Ana SayfaYeşilEko MimariMedeniyetten uzak yaşamanızı sağlayan 5 farklı ev

Medeniyetten uzak yaşamanızı sağlayan 5 farklı ev

-

Minimal ve basit yaşamayı seviyor musunuz? Yoksa şehirlerden kaçıp medeniyetten uzakta yaşamanın planlarını mı yapıyorsunuz?

Aslında tüm bunlara, sözde ihtiyaçları azaltarak başlayabilirsiniz. Daha da ileriye giderek medeniyetten uzak yaşamanın çeşitli yollarını arayabilirsiniz. Aşağıda sıralanmış medeniyetten uzak yaşamayı sağlayan beş farklı ev; şehir yaşamından daha ucuz, daha sağlıklı ve daha huzurlu bir imkan sunuyor.

Küçük evler (Tiny houses)

Bir ev sahibi olmak için yıllarca ev kredisi ödemek gerçekten iğrenç değil mi? Hem hiç de ekolojik olmayan ve ne kadar güvenli olduğu belirsiz evler için. Amerika’da bu sorundan muzdarip kişiler artık bir salon kadar boyuttaki evler ile istedikleri yerlerde yaşamayı seçiyor. Küçük evler diye isimlendirilen bu yaşam alanları aynı zamanda istenilen yere taşınabiliyor da.

Eko kapsüller

Ufak bir yaşam alanı sağlayan eko kapsüller, Nice mimarları tarafından insanların bir yıla yakın bir süre elektrik sisteminin dışında yaşayabilecekleri gibi tasarlandı. Her bir ünite güneş panelleri ile donatılarak, içeri çekilebilir rüzgar türbinleri ve yağmur suyunu toplayan bir tasarım da eklendi.

Konteynır evleri

Çevreye daha az etki eden bir şey arıyorsanız, konteynır evleri ideal bir alan sağlayabilir. Ana kullanım amacından emekli olan bu konteynırlar zaten inşaa edilmiş haldeler. Taşınması ve şekil vermesi kolay.

Yer altı evleri

Bilbo Baggins yer altında yaşıyordu; peki, aynı şekilde yaşamanın bizler içinde ne sorunu olabilir? Aynı zamanda yazın serin, kışın sıcak tutarak doğal yalıtım faydası sağlar. Ayrıca, çok göz önünde olmadığından sakinleri için özel ve sakin bir yaşam alanı sağlar.

Ahşap kulübeler

Küçük evlere (Tiny houses) benzeyen ahşap kulübeler, yerel malzemelerden imal edilebilir. Birçok insan yaz aylarında şehirden uzakta olmak için ahşap kulübelerde yaşıyor, fakat bazı kişiler de burada sürekli yaşama kararı almış.

Kaynak: Herox
Başlık Fotoğrafı: © Shaun Jeffers

SON YAZILAR

Sürdürülebilir mimari tasarımın yeni yıldızı: Ahşaptan ayırt edilemeyen pirinç kabuğu yapı malzemesi

ACRE, ahşap alternatifi olarak öne çıkan bir yapı malzemesidir; dayanıklılığı, suya ve çürümeye karşı direnci, estetik dokusu ve sürdürülebilirliği ile dış mekanlarda mükemmel performans sergiler. Alüminyum ve pirinç tozlarının muazzam bir sentezi olan bu malzeme, çitlerden kapılara, pervazlardan teraslara kadar geniş bir yelpazede dış mekan uygulamaları için ideal bir seçenektir. Dünya ormanlarını koruyan bu malzemeyi keşfediyoruz!

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Mert Ünnü ile röportaj: Yüzen Ev Projesi

"Hayallerin ömür boyu borçlandırılıp bir beton kütleye mahkum edilmesine yönlendirildiği günümüzde özellikle çevreye duyarlı ve sağlıklı yaşam öngörülerini dikkate alarak yaşamak isteyenler için yüzen ev...

Greenbuild: Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı Kasım’da Boston’a geliyor

Yeşil yapılar için adanmış olan dünyanın en büyük fuarı bu Kasım ayında Boston’a geliyor, kaçırmak istemeyeceksiniz. Uluslararası Yeşil Yapı Festivali ve Fuar'ı; sürdürülebilir bina uzmanlarını...
Yeşim Özbirinci
Yeşim Özbirincihttp://www.wearethehippies.com
İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Muhabir ve editör olarak çalıştı. Son yıllarda çevre bilimine merak sardı. Gezmeyi ve kamp yapmayı seviyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol