Ana SayfaEkolojiHayvan HaklarıMeksika Kongresi hayvanların sirklerde kullanımını yasakladı

Meksika Kongresi hayvanların sirklerde kullanımını yasakladı

-

Meksika Senatosunun bir hafta önce kabul ettiği “Hayvanlara kötü davranışı, işkenceyi engellemeyi hedefleyen yasa tasarısı” parlamentonun da onayını aldı.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’nun imzalaması ile yasa tasarısı yürürlüğe girecek. Ülkedeki altı eyalet, gelecek yıl yürürlüğe girecek benzer bir yasayı kabul etmişti.

Meksika bu yasayı kabul ederek sirklerde hayvan kullanımının yasak olduğu birçok ülke arasında katılacak.

Hayvanların Sirklerde Kullanılmasını Yasaklayan Ülkeler:
Yunanistan, Kosta Rika, Avusturya, Singapur, Finlandiya, Hindistan, Portekiz, Hırvatistan, İsrail, İsveç, Macaristan, İngiltere, İrlanda’nın Fingal İl Meclisi.

Hayvanlı sirklerde; ayılar, köpekler, filler ve aslanlar daracık kafeslerde tutularak gösterilerde kullanılıyor. Acımasız işkencelere maruz kalabiliyor. Kilometrelerce yol gidiyor, aç bırakılıyor. Bütün bunlar eğlence olarak sunuluyor. Tüm hayvanlar doğal yaşam alanlarında yaşama hakkına sahiptir. Böyle bir yasanın ülkemizde de kabul edilmesi için birçok sivil toplum örgütü mücadele vermektedir. Unutmamalı; aldığımız her bilet tüm sirk hayvanlarının ömürlerini zincirli kafesler arasında adeta cezaevi ortamında geçirmesine neden olmaktadır. Onların acısı bizim eğlencemiz olmamalıdır.

SON YAZILAR

Hatay’da depremin ardından süren hayat mücadelesinin pek de söz edilmeyen özneleri: Hayvanlar

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Hatay'da yaşayan patili dostlarımız oldukça zor durumda. Hayvanlara yönelik bir sağlık hizmeti görünür değil, özellikle kedi ve köpekler kontrolsüzce...

“Hayvanlar için etki” yaz okulu için kayıtlar başladı

Kafessiz Türkiye tarafından düzenlenen “Hayvanlar İçin Etki Yaz Okulu” kayıtları başladı! Başvuru için son gün 22 Temmuz. 25- 26-27 Temmuz 2023 tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek...

Felaketin görünmeyen yüzü: Depremden etkilenen hayvanlar

Depremin ardından Animal Save Türkiye grubu deprem bölgesinde ilanlar aracılığıyla hayvanları kurtardı. Bakım verenlerine ulaşabildiği hayvanları sahiplerine ulaştıran grup, depremzede hayvanları yuvalandırmaya devam ediyor.

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol