Okuma süresi: < 1 dakika

Meksika Senatosunun bir hafta önce kabul ettiği “Hayvanlara kötü davranışı, işkenceyi engellemeyi hedefleyen yasa tasarısı” parlamentonun da onayını aldı.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto’nun imzalaması ile yasa tasarısı yürürlüğe girecek. Ülkedeki altı eyalet, gelecek yıl yürürlüğe girecek benzer bir yasayı kabul etmişti.

Meksika bu yasayı kabul ederek sirklerde hayvan kullanımının yasak olduğu birçok ülke arasında katılacak.

Hayvanların Sirklerde Kullanılmasını Yasaklayan Ülkeler:
Yunanistan, Kosta Rika, Avusturya, Singapur, Finlandiya, Hindistan, Portekiz, Hırvatistan, İsrail, İsveç, Macaristan, İngiltere, İrlanda’nın Fingal İl Meclisi.

Hayvanlı sirklerde; ayılar, köpekler, filler ve aslanlar daracık kafeslerde tutularak gösterilerde kullanılıyor. Acımasız işkencelere maruz kalabiliyor. Kilometrelerce yol gidiyor, aç bırakılıyor. Bütün bunlar eğlence olarak sunuluyor. Tüm hayvanlar doğal yaşam alanlarında yaşama hakkına sahiptir. Böyle bir yasanın ülkemizde de kabul edilmesi için birçok sivil toplum örgütü mücadele vermektedir. Unutmamalı; aldığımız her bilet tüm sirk hayvanlarının ömürlerini zincirli kafesler arasında adeta cezaevi ortamında geçirmesine neden olmaktadır. Onların acısı bizim eğlencemiz olmamalıdır.