Okuma süresi: 4 dakika

Ne garip bir histir daha az kitap okumak! Özellikle kitap okumayı seven birisiyseniz bu duyguyu bilirsiniz, suçlu hissedersiniz. İnternet ve elektronik kitaplar derken elime gerçek bir kitap almayalı uzun zaman olmuştu. Dükkanlarda elimi uzattığım kitaplar olsa da sonradan raflarına kibarca geri bırakmıştım onları.

Bir süre sonra internette dolaşırken tesadüfen bir kitap gördüm. Öyle süslü bir kapağı ya da gizemli bir ismi yoktu ama ilgimi çekmişti. Birkaç dakika sonra sipariş etmeye karar verdim. İki gün sonra elime ulaşmıştı. Oturup birkaç sayfa okudum. Bu aralar her şeyi yarım bırakan bir insan olmuştum, sonra kitabı çekmeceye koydum vaktim olunca okurum diye. Birkaç saat sonra neden bilmiyorum ama okuduğum sayfalardaki olaylar zihnimde canlanmaya başladı Kitabı tekrar çıkarttım ve okumaya devam ettim… Ve kitabın adını içimden tekrar etmeye başladım!

Hayvanlar için Merhamet!

Dünyanın en başarılı ve aktif hayvan hakları kuruluşlarından biri olan Hayvanlar İçin Merhamet’i (Mercy For Animals) neredeyse çocuk diyebileceğimiz bir yaşta kurup bugünlere kadar getiren ve aynı ismi taşıyan kitabı ile çok ses getiren sevgili Nathan Runkle kitabı ve hayvan hakları üzerine sorularımı yanıtladı. Kendisine ve burada isimlerini sayamadığım MFA üyelerine hayvanların sesi oldukları için bir kez daha teşekkür ediyorum.

1) Merhaba bay Runkle, yeni kitabınız ile oldukça konuşuldunuz. Bu kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz?

Kitabı yazdım çünkü insanlara, hayvanlara yardım etmek için harekete geçmeleri adına ilham vermek istedim. Her birimiz zulmü önlemek ve merhamet aşılamak için büyük bir güce sahibiz. Aynı zamanda da gıda sektörümüzde hayvanlara karşı yapılan gizli savaşı ortaya çıkarmak için üretim çiftliklerine  gizlice sızan cesur kişilerin hikayelerini paylaşmak istedim.

2) Mercy For Animals grubunun ne gibi çalışmaları var?

Mercy For Animals kuruluşunun görevi çiftlik hayvanlarına yapılan zulmü önlemek ve merhametli gıda seçimlerini ve ilkelerini teşvik etmektir. Dört alanda çalışma programımız mevcut: Gizli soruşturmalar, kurumsal sosyal destek, hukuki destek ve eğitim. Programlarımız insanları hayvanları yemekten uzaklaştırıp bitkisel beslenmeye teşvik etmeye ve aynı zamanda da şu anda üretim çiftliklerinde hapsolacak kadar şanssız hayvanların katlandığı zulmü azaltmaya odaklanmıştır.

3) MFA’da çalışan bireylerin özellikleri nelerdir? Sizinle birlikte kimler çalışabilir?

MFA‘da çalışan insanların temel özelliği merhamet sahibi olmaları ve sesi olmayanların sesi olarak daha huzurlu bir gelecek yaratmak adına çaba göstermek istemeleridir. İnsanlar MFA’ya bağış yaparak, gönüllü olarak ya da stajyerlik yaparak katılabilirler. Detayları internet sitemizde bulabilirsiniz, www.mercyforanimals.org.

4) Sizce et ve süt sektörüne kıyasla çiftçiliğin daha masum sayılabileceğini söyleyebilir miyiz?

Hayvanların küçük çiftliklerde etleri ve sütlerinden yararlanmak adına yetiştirilmeleri hakında ne düşünüyorsunuz?

Hayvansal tarım tabiatı gereği bütünüyle istismarcıdır. Küçük çiftliklerde bile hayvanlar ailelerinden koparılırlar, çoğu zaman ağrı kesici olmadan sakat bırakılırlar, hayatları ve gelecekleri üzerinde hiçbir hakimiyetleri yoktur ve vahşice öldürülürler.

İnsanlara üretim çiftliklerinin acımasız gerçeklerini gizlice çekilmiş görüntülerle göstermek, kalplerini ve zihinlerini üretim çiftliklerinde acı çeken hayvanlara açmalarını sağlamakta inanılmaz etkili.

5) Tecrübelerinize göre hayvan haklarına dikkati çekmenin en etkili yolu hangisidir?

Hepimizin elinde olan en güçlü yöntem bitki temelli  beslenme düzenine geçmektir. Sadece beslenme düzenimizi değiştirerek her yıl düzinelerce hayvanın hayatını kurtarabiliriz.

Hayvansal ürünlerden uzak durmak, ahlak anlayışınızı masaya koymak ve her yemekte zulüm yerine iyiliği tercih etmektir. Aynı zamanda sağlığınızı iyileştirmek ve çevreyi korumak için de etkili bir yoldur.

7) Hayvan ve doğa katliamı, küresel ısınma, dünya açlık sorunu gibi birçok sorunu önleyeceği düşünülen yapay et projesi (temiz et) hakkında ne düşünüyor sunuz?

Bitkilerden üretilen et ve temiz etin (hayvana bağlı olmadan gerçek hayvan hücrelerinden büyütülen et) büyük bir destekçisiyim. Bu alternatifler sadece hayvan dostu olmakla kalmıyor, üretilmeleri için yüzde 90 daha az toprak ve su gerektiriyor, yüzde 90 daha az sera gazı salıyor ve yaklaşık yüzde 50 daha az enerji tüketimine sebep oluyorlar. Çoğu insan yemek seçimini fiyat, lezzet ve elverişliliğe göre yapıyor. Bitkisel et ve temiz et alternatifleri bu üç konuda geleneksel hayvansal ürünleri geride bıraktığında üretim çiftlikleri yok olmaya başlayacak.

8) Yapay etin hayvanların dokusundan üretileceğini fakat hayvanların ölümüne sebep olmayacağını düşünürsek siz hayvansal ürün tüketmeyen biri olarak yapay eti denemek ister miydiniz?

Evet! Kesinlikle. Etten, hayvanları korumak istediğim için vazgeçtim, tadını ve dokusunu sevmediğim için değil. Bence veganların (özellikle yeni vegan olanların) zevkine yönelik tanıdık tatlar ve dokulara sahip ürünler bulunması çok mühim.

9) Uzun yıllardır hayvan katliamında büyük rol oynayan fast food zincirlerinin vegan ürünler çıkartması hakkında ne düşünüyor sunuz? Sizce bu olaya umutla mı bakmalıyız yoksa bu gibi restoranlardan vegan ürünler alsak dahi onları desteklemiş olduğumuzu düşünebilir miyiz?

Hazır yemek zincirlerinin menülerine vegan ürünler eklemelerini tamamen destekliyorum. Vegan beslenmenin lezzetli, elverişli ve  uygun fiyatlı olmasını istiyoruz. Mevcuttaki hazır yemek restoranları bunu başarmaya yardımcı olmak için gayet uygun oldukları gibi, geniş bir kitleye de hitap ediyorlar. Bu vegan seçenekleri desteklemek şirketlere bu tip ürünlere talep olduğunu gösterecek ve bu da ürün yelpazelerini genişletmelerini teşvik edecek ve diğer restoranları da aynısını yapmaya özendirecektir.

10) Gucci markasının artık koleksiyonlarında kürk kullanmayacağını açıklanması ile ilgili ne düşünüyor sunuz?

Bu harika! Tüm giyim markaları acilen kürksüz bir politika benimsemeli. Kürk acımasızca ve eski moda.

Anlamsız lüks ürünler adına hayvanlara gaz veren, kapana kıstıran ve canlı canlı derilerini yüzen bir sektörü destelemenin hiçbir bahanesi olamaz.

11) Sizce neden  insanlara deri kullanmak kürk kullanmaktan daha masumca geliyor? Gerçekten de  hayvan sömürüsünün farklı şekilleri olan kürk ve deri üretimi, kullanımı arasında bir fark var mı?

Deri de aynı şekilde hayvan zulmünü destekliyor. Yapılacak en iyi şey tüm hayvansal ürünleri dolabınızdan uzak tutmak.

12) Kitabınızın bir bölümünde okulda diğer çocuklar tarafından baskıya maruz kaldığınızı anlatıyorsunuz. Günümüzde aynı sorunu yaşayan birçok çocuk var ve ne yazık ki bu olaylar çok üzücü şekillerde sonuçlanabiliyor. Çevreleri tarafından bir nevi zorbalığa maruz kalan çocuklara sizce nasıl yardımcı olabiliriz?

Çocuğunuza koşulsuz sevgi verin. Gerçekten koşulsuz. Anlayışlı, nazik ve destekleyici olun. Bir güvenli alan yaratın. Onları özgün ve özel bir insan oldukları için kutlayın. Oldukları halleriyle harika ve bir bütün olduklarını bilmelerini sağlayın

13) Mercy For Animals kitabınız filme uyarlanacak olsa sizi kimin oynamasını isterdiniz?

Ryan Gosling. Başrolde herhangi bir başkasıyla çekilmesine izin vermezdim. (Gülerek cevap veriyor)

14) Son olarak sevenlerinize mesajınız nedir?

Dünyayı tüm canlılar için daha adil, sevgi dolu ve nazik bir yer haline getirmek adına yaptığınız her şey için teşekkür ederim. Siz bir fark yaratıyorsunuz. Gözlerimizin önünde bir bilinçlenme hareketi gerçekleşiyor.